Jodie Fosterová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jodie Foster
Jodie Foster.4785.jpg
Jodie Foster v roku 2007
Narodenie 19. november 1962 (54 rokov)
Los Angeles, USA
Rodné meno Alicia Christian Foster
Roky pôsobenia 1968 – súčasnosť
Cena Akadémie
Najlepší ženský herecký výkon
1988 Znásilnenie
1991 Mlčanie jahniat
BAFTA Awards
1976 – Taxikár
1991 – Mlčanie jahniat
Zlatý glóbus
1988 – Znásilnenie
1991 – Mlčanie jahniat

Alicia Christian "Jodie" Foster (* 19. november 1962, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká herečka, režisérka a producentka, držiteľka dvoch Oscarov za hlavnú úlohu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa do rodiny podplukovníka letectva Luciusa Fishera Fostera III., ktorý sa zúčastnil bitky o Anglicko a hollywoodskej publicistky Evelyn "Brandy" Fosterovej, ako najmladšia zo štyroch súrodencov (sestry Lucinda (* 1954) a Constance (* 1955), brat Lucius (* 1957)). Ešte pred jej narodením otec rodinu opustil a Jodie vychovávala spolu so súrodencami iba matka, ktorá svoje deti od útleho veku vodila po filmových a reklamných konkurzoch.
Tak sa malý brat Buddy objavil v populárnom sitcome Mayberry RFD a samotná Jodie už ako 2-ročná v prvej reklame "Coppertone girl" na opaľovací krém. Reklama jej svojou popularitou zabezpečila rolu v seriáli Mayberry po bratovom boku.
V televízii si prvýkrát zahrala roku 1970 v celovečernom filme Menace on the Mountain. Prvej filmové úlohy sa dočkala o dva roky neskôr v rodinnom príbehu Walta Disneyho s názvom Napoleon a Samantha. Nasledoval rad podobných filmov, kde Jodie stvárňovala malé dievčatká; posledným bol seriál na motívy filmu Papierový mesiac v roku 1974. Vtedy sa tiež objavila v snímke Alice tu už nebýva, kde svojím výkonom zaujala režiséra Martina Scorseseho, ktorý ju obsadil do úlohy dvanásťročnej prostitútky Iris vo filme Taxikár (1976). Ako 14-ročná bola za ňu nominovaná na Oscara. Pred vlastným nakrúcaním musela vzhľadom na obsah snímky podstúpiť psychologické testy. Navyše v niektorých záberoch bola vzhľadom k mladému veku nahradená svojou staršou sestrou Connie Foster.

Roku 1980 ukončila stredoškolské štúdium na prestížnom Lycée Français v Los Angeles a vďaka výborným výsledkom bola prijatá na univerzitu Yale, kde začala študovať anglickú literatúru. Štúdiá zakončila v roku 1985 s vyznamenaním a získala titul "bakalár" (BA). Neskôr jej táto univerzita udelila aj čestný doktorát (Dr.hc). Vďaka tomu, že hovorí plynulo po francúzsky, dabuje všetky svoje úlohy do tohto jazyka.

Po absolutóriu si zahrala v niekoľkých nevýznamných snímkach. Obrat prišiel v roku 1988 úlohou niekoľkokrát zneužitej servírky Sarah Tobias vo filme Znásilnenie za ktorej vierohodné stvárnenie dostala prvého Oscara. O tri roky neskôr prišla jej najvýraznejšia úloha v doterajšej filmografii v kultovom thrileri Mlčanie jahniat, kde si zahrala agentku FBI Clarice Starlingovou. Jej herecké umenie bolo ocenené ďalším Oscarom.
V tomto roku (1991) začala kariéru režisérky, keď nakrútila film Človiečik Tate o malom géniovi. Krátko na to založila vlastnú produkčnú spoločnosť Egg Pictures, ktorá dostala ponuku od Polygram Filmed Entertainment na realizáciu troch filmov s rozpočtom 25 miliónov dolárov a troch ďalších za 10 – 15 miliónov dolárov. Prvým filmom, ktorý produkovala, bola snímka Nell v roku 1994, v ktorom sama stvárnila hlavnú úlohu. V tom istom roku sa objavila po boku Mela Gibsona vo westernovej komédii Maverick. Nasledovala druhá réžia komédie Dom na sviatky (1996), ktorá síce nemala značný divácky ohlas, napriek tomu recenzie neboli zlé. Pred kameru sa vrátila postavou Ellie Arrowayové v sci-fi Kontakt (1997). Ďalšou hereckou prácou mala byť akčná dráma s Tommy Lee Jonesom Dvojaké nebezpečenstvo, ale v priebehu natáčania oznámila svoje tehotenstvo.

V roku 1998 sa objavila v romantickom filme Anna a kráľ, za ktorý získala honorár 15 miliónov dolárov. O tri roky neskôr si herečka Nicole Kidmanová poranila koleno iba dva týždne pred nakrúcaním thrileru Úkryt a tak sa úlohy zhostila Jodie Foster, ktorá bola na začiatku nakrúcania v piatom mesiaci tehotenstva. V roku 2005 sa vrátila na plátna kín v klaustrofobickom filme Tajomný let.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Je ateistka, vo voľnom čase sa venuje joge, kickboxu, karate či aerobiku, dokonca aj vzpiera. Medzi jej koníčky patrí zbieranie čiernobielych fotografií a zdobenie riadu. Je členkou Mensy. V roku 1998 bol podľa nej pomenovaný asteroid Jodiefoster17744. Okrem toho sa stala inšpiráciou k názvom niekoľkých hudobných kapiel, napr. Jodie Foster's Army.

Syn Charles Bernard Foster sa narodil 20. júla 1998 a jeho otec nie je dodnes verejnosti známy. Jodie Fosterová si veľmi zakladá na ochrane svojho súkromia. V domácnosti žije s producentkou Cydney Bernardovou, ktorá je o osem rokov staršia. V septembri roku 2001 (vo svojich 39 rokoch) priviedla na svet druhého syna, ktorý sa volá Kit Bernard Foster; meno otca nebolo opäť zverejnené. So svojou rodinou žije v San Francisco Valley v sídle s mnohými antickými predmetmi.

Herecká filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Réžia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Beaver, The – 2011
  • Domů na svátky – 1995
  • Človíček Tate – 1991
  • Tales from the Darkside (TV seriál) – 1984

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jodie Foster na českej Wikipédii.