Joe Frank Edwards

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Joe Frank Edwards, Jr.
Astronaut NASA
Joe Frank Edwards
Št. príslušnosť USA
Narodenie 3. február 1958 (60 rokov)
Richmond, Virgínia, USA
Predchádzajúce zamestnanie testovací pilot
Čas vo vesmíre 8 dní 19 hodín 48 minút
Kozmonaut od 1994
Misie STS-89, Mir
Znaky misií Sts-89-patch.svg
Kozmonaut do 2000

Joe Frank Edwards (* 3. február 1958, Richmond, Virgínia, USA) je americký vojenský pilot a kozmonaut, ktorý absolvoval na palube raketoplánu osemdňový let a pobyt na orbitálnej stanici Mir.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Stredoškolské štúdium ukončil roku 1976 na Lineville High School v Alabame a potom pokračoval v štúdiu na leteckej akadémii US Naval Academy. Túto zakončil v roku 1980 a stal sa vojenským letcom. V roku 1983 absolvoval nasadenie vo vojne v Libanone. V roku 1986 absolvoval na akadémii ďalšie štúdium, po ktorom sa stal testovacím pilotom. Absolvoval vysokoškolské štúdium na University of Tennessee v Knoxville so zameraním na letecké systémy. S úspechom školu ukončil v roku 1994. V roku 1992 bol odvelený do Pentagónu, kde zastával funkciu operačného dôstojníka. O dva roky neskôr ho získala NASA. V Houstonskom Johnsonovom vesmírnom stredisku prešiel potrebným výcvikom a v roku 1998 letel do vesmíru. Mal vtedy 40 rokov. U NASA zostal do roku 2000, potom sa rozhodol odtiaľ odísť a začať súkromne podnikať. Joe Edwards je ženatý, vzal si Janet rodenú Raganovú. V mladosti mal rád loptové hry, na škole hral futbal, softball a basketbal.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1998 sa zúčastnil ako pilot misie STS-89 na palube raketoplánu Endeavour a stal sa tak 369. kozmonautom sveta. Misia bola katalogizovaná v COSPAR pod označením 1998-003A. Sedemčlenná posádka po dosiahnutí orbitálnej dráhy aktivovala laboratórium Spacehab na palube raketoplánu, potom zaparkovala pri ruskej stanici Mir, vyložila zásoby a spoločne s obsluhou stanice niekoľko dní plnila stanovené úlohy. Zanechala tu astronauta Thomasa a jeho miesto neho astronaut Wolf. Misia bola úspešná. Štart aj cieľ bol na Floride, na kozmodróme Cape Canaveral Air Force Station.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joe Edwards na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).