Preskočiť na obsah

Jonathan Majors

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jonathan Majors
Jonathan Majors v roku 2018
Narodenie 7. september 1989 (34 rokov)
Lompoc, California, USA
Povolanieherec
Roky pôsobenia2017 – súčasnosť
Deti1

Jonathan Majors (* 7. september 1989 Lompoc, California) je americký herec. Populárny medzi filmovými štúdiami sa stal po svojom výkone v nezávislom filme The Last Black Man in San Francisco (2019). Potom získal hlavnú úlohu v seriály HBO Lovecraftova krajina (2020) a vedľajšiu úlohu v seriáli Loki na streamovacej platforme Disney+ (v rámci filmovej série Marvel Cinematic Universe), vďaka čomu získal aj úlohu hlavného záporáka vo filme Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023).

Detstvo a dospievanie[upraviť | upraviť zdroj]

Jonathan Majors sa narodil v meste Lompoc v Californii v roku 1989. Detstvo strávil spolu s rodinou na Vandenbergovej leteckej základni, keďže jeho otec bol pilot amerického letectva. Rodina sa ale časom rozpadla a Jonathan s matkou a súrodencami sa presťahovali. Neskôr vyrastal v Georgetowne v aglomerácií mesta Austin v Texase a neskôr v meste Cedar Hill v Dallase. V roku 2008 zmaturoval. Ako mladistvý sa dostal do mnohých problémových situácií: bol viackrát zatknutý za krádeže v obchodoch, dočasne bol vylúčený zo strednej školy kvôli bitke so spolužiakmi a počas zlej sociálnej situácie prespával v aute, zatiaľ čo mal v tom čase dve zamestnania.

Prijali ho na University of North Carolina School of the Arts, kde získal svoj bakalársky titul. Následne sa dostal na Yaleovu univerzitu, kde študoval drámu. Tam obdržal v roku 2016 titul Magister umenia.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Prvú úlohu získal ešte počas svojho štúdia na Yaleovej univerzite, a to v seriáli When We Rise stanice ABC. V seriáli stvárnil skutkčného gay aktivistu Kena Jonesa, s ktorým se počas svojej prípravy na rolu osobne stretol.

V tom istom roku získal aj prvú filmovú úlohu vo westerne Nepriatelia (2017). Následovali úlohy vo filmoch Mladý gangster (2018) alebo Out of Blue (2018).

Zlom v jeho kariére ale přišiel s premiérou nezávislého filmu Joea Talbota The Last Black Man in San Francisco (2019). Za svoj výkon bol Majors nominovaný na niekoľko cien kritikov. V tom istom roku boli uvedené ďalšie filmy, v ktorých hral: Stoka, V džungli a Captive State.

V roku 2020 hral vo filme Da 5 Bloods režiséra Spikea Leeho. Zároveň sa preslávil vďaka hlavnej úlohe v seriáli HBO Lovecraftova krajina. V septembri 2020 bol obsadený do úlohy záporáka Kanga Dobyvateľa v Marvel Cinematic Universe pre film Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023). Ešte predtým sa v rámci série MCU objavil, ako "He Who Remains" (jeden z variantov Kanga Dobyvateľa) v seriály streamovacej služby Disney+ Loki. V roku 2021 bol na Netflixe uvedený western The Harder They Fall, v ktorom si zahral hlavnú úlohu. V roku 2023 sa objaví po boku Michael B. Jordana vo filme Creed III od režiséra Ryana Cooglera.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jonathan Majors má jedno dieťa, dcéru. Je podporovateľom hnutia Black Lives Matter.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jonathan Majors na českej Wikipédii.