Joritomo Minamoto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Minamoto no Joritomo
Joritomo Minamoto
Joritomo Minamoto, podpis (z wikidata)
Šógun
V úrade
1192 – 1199
Predchodca Obdobie Heian Joriie Minamoto Nástupca
Biografické údaje
Narodenie9. máj 1147
Nagoja
Úmrtie9. február 1199 (51 rokov)
Rodina
RodičiaJošitomo Minamoto
Manželka
Hódžó Masako
DetiJoriie Minamoto
Sanetomo Minamoto
Odkazy
Spolupracuj na CommonsJoritomo Minamoto
(multimediálne súbory)

Minamoto no Joritomo (jap. 源 頼朝, * 9. máj 1147 – † 9. február 1199) bol zakladateľ a prvý šógun Kamakurského šógunátu. Vládol v rokoch 1192 – 1199. Jeho budhistické meno bolo Ógošo Acuši Dai Zenmon (武皇嘯厚大禅門).

Joritomo pochádzal z rodu Minamoto, ktorý bojoval dlhý konflikt s rivalským rodom Taira. Po porážke jeho otca Jošitoma bol Joritomo zajatý a vyrastal na dvore Taira. Postupne si však získaval vplyv u vazalov rodu Taira a po ďalšej vojne, Gempei, si vybudoval armádu rytierov, tzv. samurajov a nastolil hegemóniu rodu Minamoto. Neskôr sa však nepohodol s nevlastným bratom Jošituneom pre jeho nadštandardné vzťahy s cisárom a sám na cisára zanevrel. Jošituneho nakoniec dohnal ku samovražde a zlé vzťahy mal so všetkými rodinnými príslušníkmi.

Po svojom definitívnom víťazstve Joritomo začal požadovať, aby ho oslovovali Sei I tai šógun, "čiže najvyšší generál, ktorý porazil barbarov". Za šóguna bol vyhlásený 21. augusta 1192.[1] Za svoje hlavné mesto si zvolil Kamakuru (čo dalo názov celému obdobiu japonských dejín) ako kontrast ku Heian-kjó, dnešnému Kjótu, kde sídlil cisár. Joritomo nastolil nový systém vlády, bakufu, teda "vláda z vojenského stanu". Bakufu fungovala ako druhá vláda štátu, ovládajúca skutočnú moc vrátane armády a polície. Cisár síce ostal oficiálnou božskou hlavou Japonska, skutočnú moc mal v rukách šógun. Tento titul sa stal populárny a preto ho používali aj následníci Joritoma, šógunát ako systém pretrval až do reforiem Meidži z 19.storočia.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 1192: First Shogunate in Japan [online]. National Geographic, [cit. 2018-11-15]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Minamoto no Joritomo (1147 - 1199) [online]. Nissubashi, [cit. 2018-11-15]. Dostupné online.