Juhovýchodná Európa


Juhovýchodná Európa je geografický subregión Európy, ktorý pozostáva predovšetkým z oblasti Balkánu, ako aj priľahlých regiónov a súostroví. Definície tohto regiónu sa prekrývajú a sú protichodné, a to z politických, hospodárskych, historických, kultúrnych a geografických dôvodov.
Dejiny
[upraviť | upraviť zdroj]V 14. storočí dobyli územie juhovýchodnej Európy Osmanskí Turci. Podrobené národy si nezávislosť vybojovali až v 1912 v prvej balkánskej vojne o rok neskôr prepukol konflikt medzi Gréckom a Srbskom na jednej strane a Bulharskom na strane druhej. Po prvej svetovej vojne vzniklo kráľovstvo Juhoslávia. Za druhej svetovej vojny bolo územie obsadené mocnosťami Osi. Po vojne sa všetky štáty v oblasti až na Grécko, Turecko a Cyprus stali súčasťou východného bloku. Po roku 1989 padol komunizmus vo väčšine krajín juhovýchodnej Európy a začala občianska vojna v Juhoslávii. V roku 2007 pristúpili Bulharsko a Rumunsko do EÚ.
Geografia
[upraviť | upraviť zdroj]Oblasť sa rozkladá na Balkánskom polostrove. Najvyššími pohoriami sú Karpaty, Dinárske vrchy, Stará planina a Pindos. Najväčšími riekami sú Dunaj, Sáva, Dráva, Velika Morava a Marica.
Najväčšie mestá
[upraviť | upraviť zdroj]Obyvateľstvo
[upraviť | upraviť zdroj]Prevažujú slovanské jazyky medzi ktoré nepatrí albánčina, maďarčina, rumunčina, gréčtina a turečtina. Medzi slovanské národy patria Bulhari, Slovinci, Srbi, Chorváti, Bosniaci a Macedónci.
Štáty juhovýchodnej Európy
[upraviť | upraviť zdroj]Podľa väčšiny definícií sa za súčasť juhovýchodnej Európy alebo Balkánu všeobecne považuje týchto jedenásť krajín:
Slovinsko – zaraďuje sa tiež do strednej Európy
Chorvátsko
Bosna a Hercegovina
Srbsko
Čierna Hora
Severné Macedónsko
Albánsko
Grécko – politicko-ekonomicky zaraďované do západnej Európy
Bulharsko
Rumunsko
Turecko (len európska časť – tzn. východná Trácia)
Hoci tieto krajiny nemajú žiadne územie na Balkánskom polostrove, niekedy sa kvôli kultúrnym a historickým väzbám zaraďujú do regiónu Balkánu alebo juhovýchodnej Európy:[1][2][3][4]
Moldavsko
Maďarsko
Cyprus – geograficky je súčasťou juhozápadnej Ázie
Územia so sporným štatútom:
V užšom poňatí sa môžu podľa kontextu za štáty juhovýchodnej Európy považovať napríklad len štáty zasahujúce na územie Balkánu, alebo všetky okrem Turecka, atď.
Juhovýchodná Európa podľa OSN
[upraviť | upraviť zdroj]OSN región juhovýchodnej Európy nevyčleňuje. Namiesto toho sa v „juhovýchodnej Európe“ stretajú regióny južná Európa a východná Európa.[5]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ The Balkans: Past and Present of Cultural Pluralism [online]. iemed.org, [cit. 2025-02-20]. Dostupné online.
- ↑ Hungary and the Balkans in the 20th Century — From the Hungarian Perspective [online]. cejsh.icm.edu.pl, [cit. 2025-02-20]. Dostupné online.
- ↑ Balkans. In: Encyclopædia Britannica [online]. Encyclopædia Britannica, [cit. 2025-02-20]. Dostupné online.
- ↑ Police Cooperation Convention for Southeast Europe Secretariat [online]. pccseesecretariat.si, [cit. 2025-02-20]. Dostupné online.
- ↑ United Nations Statistics Division- Standard Country and Area Codes Classifications (M49) [online]. unstats.un.org, [cit. 2024-07-28]. Dostupné online. Archivované 2013-03-26 z originálu. (po anglicky)
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]Commons ponúka multimediálne súbory na tému Juhovýchodná Európa
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jihovýchodní Evropa na českej Wikipédii.