Julian Assange

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Julian Assange
Julian Assange v roku 2010
Julian Assange v roku 2010
Narodenie3. júl 1971 (47 rokov)
Townsville, Queensland, Austrália
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Julian Assange
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Julian Assange

Julian Paul Assange (* 3. júl 1971, Townsville, Queensland, Austrália) je austrálsky internetový aktivista a publicista. Je známy predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks. Pred prácou pre WikiLeaks študoval matematiku a fyziku a pracoval ako počítačový programátor[1]. Žije striedavo vo viacerých krajinách a pre novinárov sa vyjadril, že je neustále na cestách. Robí nepravidelné verejné vystúpenia, kde hovorí o cenzúre, slobode tlače a investigatívnej publicistike. Získal aj viaceré novinárske ocenenia.

Medzinárodná medzivládna organizácia Interpol ho 30. novembra 2010 umiestnila na tzv. červený zoznam hľadaných osôb Interpolu[2], pretože je stíhaný vo Švédsku za podozrenie zo znásilnenia a spáchania ďalšieho trestného činu. Jeho zástancovia však tvrdia, že ide o vykonštruovaný proces, za ktorým stoja politické sily, ktoré ho chcú aspoň zdiskreditovať.[3][4]

Reakcie štátnikov[upraviť | upraviť zdroj]

Niektorí americkí politici otvorene vyzývajú k dolapeniu, súdeniu alebo dokonca poprave Juliana Assangeho. Poradca kanadského premiéra, Tom Flanagan, chce, aby na neho bol spáchaný letecký atentát, s tým, že „si zaslúži smrť“[5]. Neúspešná viceprezidenstká kandidátka Sarah Palinová volá po tom, že „by mal byť stíhaný ako teroristi (vodcovia Talibanu alebo Al-Kajdy)“[6] a domnieva sa, že je „protiamerický“[7]. Jej stranícky kolega a prezidentský kandidát z minulých volieb, Mike Huckabee, sa tiež vyslovil za smrť Assangeho ako aj človeka „zodpovedného za únik diplomatických depeší“ – tento skutok označil za vlastizradu a povedal, že „čokoľvek menej ako poprava by bolo príliš vľúdnym trestom“[8].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Profile: Julian Assange, the man behind Wikileaks [online]. The Sunday Times, 11. 4. 2010. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Interpol Called for Arrest of WikiLeaks Founder [online]. The New York Times, 1. 12. 2010. Dostupné online. (po anglicky)
  3. WikiLeaks founder Julian Assange denies rape allegations [online]. Guardian. Dostupné online. (po anglicky)
  4. VOLKERY, Carsten. WikiLeaks-Gründer in Haft. Assange-Anhänger feiern ihr Idol [online]. Hamburg : Spiegel Online, 07.12.2010. Dostupné online. (po nemecky)
  5. http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/ze-zahranici/poradce-tom-flanagan-zabijte-assangea-/ Poradce Tom Flanagan: Zabijte Assangea !
  6. http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/218336-palinova-chce-stihat-spicky-wikileaks-stejne-jako-vudce-al-kaidy.html Palinová chce stíhat špičky WikiLeaks stejně jako vůdce al-Káidy
  7. http://www.dailymail.co.uk/news/article-1334341/WikiLeaks-Sarah-Palin-demands-Julian-Assange-hunted-like-Al-Qaeda-terrorist.html Hunt WikiLeaks chief down like Osama bin Laden: Sarah Palin demands Assange is treated like Al Qaeda terrorist
  8. http://www.thestatecolumn.com/articles/mike-huckabee-calls-for-execution-of-julian-assange/ Mike Huckabee calls for execution of Julian Assange

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]