Kód Kamenických

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kód Kamenických, pomenovaný podľa bratov Jiřího a Mariana Kamenických, bol veľmi populárnou znakovou sadou pre osobné počítače bežiace pod MS-DOSom v niekdajšom Česko-Slovensku (dnes Česko a Slovensko). Iné pomenovanie je KEYBCS2, čo je pomenovanie TSR programu, ktorý implementoval pre toto kódovanie ovládač klávesnice.

V podstate ide o sadu CP437 v ktorej boli kódové body 128 až 171 nahradené znakmi českej abecedy a slovenskej abecedy, pričom ich usporiadanie bolo vybraté tak, aby náhradné glyfy pripomínali čo najlepšie originály. Všetky semigrafické znaky stránky CP437 zostali nezmenené.

Oba tieto rysy prispeli k popularite tohoto kódovania, pretože v ňom bol český text s istými problémami čitateľný aj na počítačoch s pôvodnou znakovou sadou. Niektoré počítače mali totiž uložené fonty v ROM na videokarte, vďaka čomu bola modifikácia obťažná, ak nie nemožná. Výsledok často vyzeral čudne, napr. ç namiesto č.

Všeobecné rozšírenie kódu Kamenických neutrpelo ani zavedením oficiálnej kódovej stránky IBM - CP852, ani zavedením znakovej sady Windows-1250 (Microsoft Central Europe) vo Windows 3.1. Používanie sady Windows-1250 začalo až s nástupom Windows 95 a rozšírením kancelárskeho balíka Microsoft Office.

Toto kódovanie sa niekedy nazýva codepage 895 (CP895), ale IBM toto číslo stránky používa pre inú sadu[1] a IANA toto číslo vôbec neuznáva.

V roku 2005 sa stále používajú mnohé aplikácie používajúce interne alebo dokonca aj externe kódovanie Kamenických.

Tabuľka znakov[upraviť | upraviť kód]

Kamenicky
  x0 x1 x2 x3 x4 x5 x6 x7 x8 x9 xA xB xC xD xE xF
0x riadiace znaky
1x
2x SP ! " # $ % & ' ( ) * + , - . /
3x 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 : ; < = > ?
4x @ A B C D E F G H I J K L M N O
5x P Q R S T U V W X Y Z [ \ ] ^ _
6x ` a b c d e f g h i j k l m n o
7x p q r s t u v w x y z { | } ~ RZ
8x Č ü é ď ä Ď Ť č ě Ě Ĺ Í ľ ĺ Ä Á
9x É ž Ž ô ö Ó ů Ú ý Ö Ü Š Ľ Ý Ř ť
Ax á í ó ú ň Ň Ů Ô š ř ŕ Ŕ ¼ § « »
Bx
Cx
Dx
Ex α ß Γ π Σ σ µ τ Φ Θ Ω δ φ ε
Fx ± ÷ ° · ² NBSP

RZ označuje riadiaci znak

zmeny v porovnaní s CP437 su označené žltou farbou

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]