Kľúč (zámok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štandardný kľúč
Kľúče svätého Petra na vlajke Vatikánu

Kľúč je nástroj určený na otváranie a zatváranie zámku. Otváranie zámku kľúčom (alebo otvorenie niečoho pomocou kľúča) sa nazýva odomknutie (odomykanie), zatváranie zámku kľúčom (alebo zatváranie niečoho pomocou kľúča) sa nazýva zamknutie (zamykanie).

Kľúč ma špecifický tvar (alebo vlastnosti) a len použitie správneho kľúča umožní otvorenie zámku (sprístupnenie uzatvoreného priestoru). Zamykanie obyčajne slúži na zamedzenie prístupu osobám nemajúcim oprávnenie (kľúč).

Delenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zámky delíme podľa ovládania na:

  • mechanické (zadlábacie, vrchné, visiace, priemyselné, nábytkové atď.)
  • elektronické

V nasledujúcom texte sa venujeme len mechanickým zámkom. Elektronické zámky pozri v článku elektronický kľúč.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Zámky prešli dlhým vývojom. Prvé zámky súvisia súvisia už s počiatkami ľudstva, kedy ľudia začali vlastniť osobný majetok a potrebovali ho chrániť pred inými ľuďmi. So zdokonaľovaním technológií a rozširovaním vedomostí sa zdokonaľovali aj zámky (a zároveň aj technológie na ich prekonávanie). Zámky sa postupne vyvinuli na veľmi zložité mechanizmy, ktorých zložitosť a dokonalosť obvykle závisí od hodnoty chráneného obsahu.

Mechanické zámky delíme na dve veľké skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

  • Zabudované zámky (sú neoddeliteľnou súčasťou zariadenia (dverí, prístroja, debny, trezoru) ktoré uzamykajú. Niektoré zámky (hlavne zadlabacie) obsahujú vložku, ktorá umožňuje výmenu v prípade potreby výmeny kľúča s iným kódom, resp. vložkou sa rieši taktiež potreba rôznych rozmerov z dôvodu rôznych hrúbok dverí. Pre zámkovú vložku sa používajú ľudove nevhodné názvy ako "cylindrická vložka" - všetky sú cylindrické, "FAB-ka" - FAB je názov jedného výrobcu vložiek či "stavebná vložka" - na stavbe sa toho vkladá veľa, takže je to veľmi nevhodný názov pochádzajúci zrejme z angličtiny.
  • Voľné zámky (visacie zámky (kladky)) nie sú súčasťou uzamykaného zariadenia. Uzamykajú zariadenie voľne (zámok na bicykel), alebo sa vkladajú do pripraveného mechanizmu (petlica, oko, reťaz).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]