Kľačianka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kľačianka
potok
Kľačianka TN2.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Liptovský Mikuláš
Prameň
 - poloha Krámec, Nízke Tatry
 - výška 1 420 m
Ústie Váh
 - poloha Vlachy
 - výška 522 m
Dĺžka 16 km
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-02-061
Číslo recipienta 4-21-02-12319
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kľačianka je potok na strednom Liptove, na území okresu Liptovský Mikuláš. Je to ľavostranný prítok Váhu, meria 16 km a je tokom III. rádu. Na hornom toku vytvára približne 8 km dlhú, prevažne zalesnenú Kľačiansku dolinu s menšími tiesňavami vo vápencoch.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení na severoseverozápadnom úpätí Chabenca (1 955 m n. m.) v Nízkych Tatrách, na východnom svahu vrchu Krámec (1 522,8 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 420 m n. m..

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu na krátkom úseku smerom na severozápad, juhovýchodne od vrchu Vysoká (1 318 m n. m.) sa stáča na sever a tečie Kľačianskou dolinou. Na strednom toku vytvára výrazný oblúk prehnutý na západ, sprava priberá Ľubeľský potok a na krátkom úseku pokračuje severovýchodným smerom. Nad obcou Liptovské Kľačany sa definitívne stáča na sever, vteká do Liptovskej kotliny, kde najprv preteká východným okrajom intravilánu Liptovských Kľačian. Pod obcou sa zľava oddeľuje vedľajšie rameno (ktoré sa následne na úseku dlhom cca 400 m ďalej rozvetvuje), pričom obe korytá pretekajú intravilánom obce Ľubeľa. Na severnom okraji obce sa vedľajšie rameno spája s hlavným korytom (596,9 m n. m.), Kľačianka podteká štátnu cestu č. 18 a následne preteká cez Krmeš. Napokon sa stáča viac na severoseverozápad, podteká železničnú trať č. 180 a diaľnicu D1, preteká obcou Vlachy a neďaleko obce ústi do Váhu.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pravostranné: krátky prítok prameniaci južne od kóty 1 399 m, krátky prítok vznikajúci západne od kóty 1 399 m, Ľubeľský potok, prítok zo severovýchodného svahu Holého vrchu (1 143,5 m n. m.), prítok zo severného svahu Vrchhája (688,7 m n. m.)
  • Ľavostranné: prítok z juhovýchodného svahu Ľupčianskej Magury (1 315,2 m n. m.), prítok zo severovýchodného svahu Brestovca (1 061,9 m n. m.), krátky prítok zo severného svahu Hrachoviska (715 m n. m.)

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Váhu sa vlieva v úseku medzi priehradným múrom Liptovskej Mary a vodnou nádržou Bešeňová, v obci Vlachy v nadmorskej výške cca 522 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]