Kаtedrála Blahoslavenej Matky Terezy v Prištine

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cathedral of red brick, with tower under construction
Katedrála blahoslavenej Matky Terezy vo februári 2013

Kаtedrála Blahoslavenej Matky Terezy v Prištine (аlb. Katedralja e së Lumes Nënë Tereza në Prishtinë) v hlavnom meste Kosova Priština je rímskokatolícka katedrála a centrum katolícizmu v Kosove.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Priština je podobne ako aj celé Kosovo moslimská. Časť kosovských Albáncov však vyznáva rímskokatolícke náboženstvo. Základný kameň katolíckej katedrály bol položený 26. augusta 2005 v prítomnosti kosovského prezidenta Ibrahima Rugovu. Intenzívnejšie sa práce rozbehli až v roku 2007 a v roku 2010 bola katedrála ukončená.

Pomenovaná bola podľa blahoslavenej Matky Terezy, ktorá pochádzala z albánskej katolíckej rodiny z Macedónska. Jej matka Drane pochádzala z mesta Gjakovë (v dnešnom Kosove). Stala sa jednou z napozoruhodnejších osôb rímskokatolíckej cirkvi 20. storočia. Svojou láskou a pokorou dokázala osloviť aj mocných tohto sveta. Pomáhala tým najchudobnejším ľuďom a dokázala byť príkladom evanjeliovej lásky a chudoby.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám je vybudovaný v neorománskom architektonickom štýle, čo vyjadruje spojitosť s európskym katolíckym Západom. Súčasťou chrámu sú aj dve bočné monumentálne zvonice. Ide o najväčší rímskokatolícky chrám na Balkánskom polostrove.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]