Kaštieľ v Budmericiach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°21′48″S 17°23′46″V / 48,363217°S 17,396117°V / 48.363217; 17.396117

Kaštieľ v Budmericiach
kaštieľ
Budmerice castle 2011.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský kraj
Okres Pezinok
Obec Budmerice
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Budmerický kaštieľ alebo Pálffyovský kaštieľ je kaštieľ, ktorý sa nachádza v Trnavskej pahorkatine v obci Budmerice. Obklopený je anglickým parkom z druhej polovice 19. storočia.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Bol postavený v roku 1889 v pseudogotickom slohu Pálfiovcami ako poľovnícky kaštieľ. Inšpiráciou pri stavbe boli pravdepodobne renesančné zámky na Loira. Prečo je budova súborom viacerých slohov a období sa snaží vysvetliť povedačka o tom, ako sa gróf Pálffy vo Francúzku zamiloval do mladej šľachtičnej, ktorú chcel požiadať o ruku. Zaumienil si však, že najprv musí svoje sídla upraviť tak aby jej pripomínali francúzske zámky. Dotyčná dáma sa však vydala skôr, ako sa mu to podarilo dokončiť. Táto povedačka je prevzatá z výkladu sprievodcov z Bojnického zámku, kde sa týka Jána Pálffyho (1829 – 1908), posledného mužského potomka mladšej vetvy rodu, ide o prameňmi nepodloženú “rozprávku”, ktorú asi vymyslel nejaký romanticky založený sprievodca, ktorý si pomýlil dvoch úplne odlišných Jánov. Pálfiovci boli v Budmericiach zemepánmi. Budmerice boli v tom čase súčasťou ich panstva Červený Kameň. Ján Pálffy (1857–1934) mal veľmi rád poľovačky. Neďaleko kaštieľa bola bažantnica a ešte dnes je možné natrafiť na zvyšky jej oplotenia v lese. Gróf dal postaviť aj sochu Panny Márie Lurdskej. Socha je len pár metrov od kaštieľskeho parku, na lesnej ceste, ktorá vedie k Červenému Kameňu. V roku 1945 bol po emigrácii posledného budmerického grófa Pavla skonfiškovaný česko-slovenskou vládou.

Nad portálom je erb stavebníka Jána Pálffyho a jeho manželky Elsy von Schlippenbach a po jeho stranách nápis: "ANNO. DOMINI- -MDCCCLXXXIX. // QUO. NUPTIAS. RITE- CELEBRAVERUNT. COMES // JOANNES. PÁLFFY. - AB ERDÖD. JUNIOR. AC. // ELSA. COMITISSA. - SCHLIPPENBACH. FYSTRUCTUM // CURANTE. FRAN A NELMANN, ARCHITECTONE".

V súčasnosti je v pôsobnosti MK SR, prevádzku expozície, jej ideovú i odbornú prípravu zabezpečuje Slovenské národne múzeum – Múzeum Červený Kameň. Je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]