Kai Hansen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kai Hansen
Tuska Open Air Metal Festival, 2005
Tuska Open Air Metal Festival, 2005
Základné informácie
Rodné meno Kai Michael Hansen
Narodenie 17. január 1963 (61 rokov)
Hamburg, Nemecko
Pôsobenie Hudobník, textár, producent
Žáner Heavy metal, power metal, speed metal
Hrá na nástrojoch Gitara, spev, klavír
Roky pôsob. 1978 – súčasnosť
Vydavateľstvá SPV
Súvisiace
články
Gamma Ray, Unisonic,
Helloween, Iron Savior,
Avantasia, Blind Guardian,
HammerFall, Angra,
Stormwarrior

Kai Michael Hansen (* 17. január 1963, Hamburg, Nemecko) je nemecký metalový gitarista a spevák.

Svoju hudobnú kariéru odštartoval v roku 1978 v hudobnej skupine Iron Fist so spoluzakladateľom neskoršej skupiny Iron Savior Pietom Sielckom. V roku 1984 spolu s Michaelom Weikathom založil skupinu Helloween, v ktorej hral na gitaru a spieval až do príchodu nového speváka Michaela Kiskeho, ktorý sa mikrofónu ujal na albumoch Keeper of the Seven Keys Part 1 a Keeper of the Seven Keys Part 2. Kai z Helloweenu odišiel v rokoch 1988 – 1989 kvôli rozsiahlym turné a koncertom. Potom založil vlastnú power metalú skupinu Gamma Ray. V roku 1997 bol spoluzakladateľom skupiny Iron Savior, ale potom sa viac zameral na Gamma Ray, s ktorou vydal niekoľko albumov a vystupuje po celom svete.

Kai sa tiež účastní veľa hudobných projektov. Hral na albumoch Follow the Blind a Tales from the Twilight World od Blind Guardian. Spolu s HammerFall nahral cover verziu svojej skladby „I Want Out“ z čias Helloweenu. Kai hral tiež rolu Trpaslíka Regrina v projekte Avantasia (metalová opera), ktorú organizuje Tobias Sammet.

V roku 2005 sa zúčastnil na turné s mladou nemeckou speed metalovou kapelou Stormwarrior z jeho rodného mesta Hamburg ako hlavný spevák. Na turné hral materiály z klasického albumu od Helloweenu Walls of Jericho, ktoré malo na Stormwarrior najväčší vplyv. V súčasnosti (2012) sa venuje aj projektu Unisonic, kde sa po rokoch opäť stretol s bývalým kolegom a spevákom z Helloweenu Michaelom Kiskeom.

Na jeseň 2017 sa Hansen spolu s Kiskeom v rámci Pumpkins United World Tour vrátili späť do Helloweenu. Počas tohto špeciálneho turné skupina odohrala trojhodinové koncerty po celom svete a v rámci turné navštívili aj mesto Bratislava.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kai Hansen

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kai Hansen na českej Wikipédii.