Preskočiť na obsah

Kalentzi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kalentzi
osada
Štát Grécko Grécko
Región Achája
Obec Erymanthos
Nadmorská výška 880 m n. m.
Súradnice 37°59′00″S 21°42′V / 37,98333°S 21,700°V / 37.98333; 21.700
Obyvateľstvo 657 (2001)
Časové pásmo SEČ (UTC+2)
 - letný čas SELČ (UTC+3)
Poloha v mesta v rámci Grécka
Poloha v mesta v rámci Grécka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kalentzi (novogr. Καλέντζι – Kalentzi [vyslov: kalendzi]) je horská dedina v Grécku, v kraji Achája na Peloponéze. Od roku 2011 je súčasťou obce Erymanthos. Žije tu 657 obyvateľov (2001). Je predovšetkým známa tým, že odtiaľto pochádza politická dynastia Papandreu, z ktorej pochádza aj bývalý grécky premiér Jeorjos Papandreu (mladší) (2009 – 2011).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát bola osídlená v 12. storočí, kedy sa tu usadili rodiny z okolitého územia a z tejto doby pochádza aj najstarší kostol. Meno Kalentzi pochádza od albánskej aristokratickej rodiny, ktorá tu istú dobu po páde Byzancie sídlila, avšak obyvatelia dediny vždy rozprávali po grécky. Počas tureckej nadvlády sa tu usadili Gréci z Epiru, Trikaly (rodina Kakodimeos) a z Konštantinopolu (rodina Ikonomu) a neskôr mnohé rodiny z okolitého peloponézskeho prostredia. Počas gréckej vojny za nezávislosť mnohí obyvatelia dediny finančne dopomáhali povstaniu.

Významné rodiny[upraviť | upraviť zdroj]

Z Kalentzi pochádzajú významné politické osobnosti Grécka:

  • Rodina Stavropulu-Papandreu – Politická rodina z ktorej pochádza bývalý premiér Jeorjos Papandreu, pričom jeho otec a starý otec boli tiež premiéri Grécka. Významný člen bol aj Nikos Papandreu, revolucionár za oslobodenie Macedónie začiatkom 20. storočia.
  • Rodina Balasi-Balasopulu – Rodina pôvodom z Epiru, známy bol Balasis Balasopulos, finančný darca vo vojne za nezávislosť.
  • Rodina Katsifaras – Z tejto rodiny pochádza politik strany PASOK Apostolos Katsifaras.