Kali

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Koloman "Kali" Magyary
Základné informácie
Rodné meno Koloman Magyary
Umelecké mená Kali
Narodenie 29. december 1982 (35 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie raper, spevák, textár
Žáner Hip-Hop/Rap
Roky pôsob. 2008 – súčasnosť
Vydavateľstvá Kali Records
Súvisiace
články
Separ, Rytmus
Webstránka dezertmusic.sk

Koloman Magyary (* 29. december 1982), známy pod umeleckým menom Kali, je slovenský raper a spevák pochádzajúci z Petržalky, ktorý na hip-hopovej scéne pôsobí od roku 2008. Jeho debutový album, Pod maskou je pravda vydal v roku 2010. Ďalší album, Načo čakať, vyšiel rovnako v roku 2010. V roku 2011 pokračoval albumom Koniec je nový začiatok. Kvôli finančným problémom mal tento album byť posledný, avšak Kalimu v tejto situácií pomohol Don Čičo, čo sa odrazilo v roku 2013, keď vyšiel diss, Škola repu, na ktorom hosťoval rapper Momo, kde narážal na Kaliho, že sa nechal okoňovať. V roku 2017 sú však s Momom podľa Kaliho slov, dobrí kamaráti.

Už po vydaní albumu Zlý Príklad, v rozhovore pre High-Life, sa priznal, že chce ukončiť svoju kariéru, že má na pláne ešte jeden album a nakoniec dvojalbum Dezert. Na pláne mal album Psycho, ten bol však neskôr premenovaný na Dezert a tým sa stal Kaliho posledným plnohodnotným albumom.

Na zimu 2018 plánuje vydať prekvapenie pre fanúšikov, na koľko sa v rozhovore pre rádio Express vyjadril, že výberovky budú až 2, pretože pesničiek bude veľa a nestíha ich spraviť. Zbierku svojich najúspešnejších vecí, prenahratých so živou kapelou výjdu na Jar 2019.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju debutovú vec vydal vo februári 2008, produkciu mu obstaral známy DJ z H16 Abe a už vtedy sa začalo hovoriť o ďalšom reperovi z Petržalky. Track “Zaplať keď si je*al” sa stal zrazu číslom 1 v hitparáde na Hip-Hop.sk

Kali sa do povedomia dostal hlavne skladbou „Som hrdý“ s produkcoiu od Smarta, na ktorú bol natočený videoklip. V tracku používal Double-time. V klipe sa objavil raper Gamba a DJ Grimaso.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

8 5 1 0 1 – Nová krv EP (2008)[upraviť | upraviť zdroj]

Vtedy ešte ako skupina 851 01 (Kali a Mates) vydali EP so šiestimi skladbami. Na EP hosťovali Lubeck, Šipo, Elvi a vtedy ešte neznámy Rakby. O hudobné produkcie sa postarali Abe, Dame a Mako.

Kali – Pod maskou je pravda (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Album vyšiel v limitovanom náklade 1000 kusov v marci 2010. O hudobné produkcie sa postarali Grimaso (H16), Abe (H16), Mako, Smart, Opak, Dame, DJ Jazzy a iní. Na albume hosťovali Mates, Šipo, Zverina, Majk Spirit, Tuko, Separ, Decko, Dame, Berezin, Lubeck, Opak a Sketa.

Kali & Lkama – Načo čakať (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Album bol určený len na internetové stiahnutie (nebolo vydané žiadne CD). Na albume boli hostia Kaidžas, L.u.g.e.r, Svetový hlas, Lubeck, Homo Pacientz, Sedláci a Plexo.

Kali a PETER PANN – Koniec je nový začiatok (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Album vyšiel v apríli 2012. O hudobné produkcie sa postaral PETER PANN. Na albume hosťovali Suchý Pes, Jihovýchod, Šárka, Gitanas, L.u.g.e.r, Jay Diesel, Šipo a Kaidžas. Na albume sa objavil bonusový track „Kým si pre mňa príde II“ (pôvodný track, tentoraz s orchestrom).Tento album mal byť pôvodne posledným.

Kali – Kto to povedal? (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Kali sa rozhodol spraviť ešte jeden mixtape, no nahrávanie mu išlo od ruky a tak sa stal z toho plnohodnotný album, ktorý ho v konečnom dôsledku vystrelil do výšin slovenskej rappovej scény. Nikto neveril, že po 5 mesiacoch bude ďalší album rovnako kvalitný ako "Koniec je nový začiatok", ale “Kto to povedal?” posunul level ešte vyššie a z dvojice Kali & Peter Pann sa v priebehu roka stala jedna z najžiadanejších dvojíc na Slovensku. Niektoré skladby hrali aj slovenské a české rádia. O hudobné produkcie sa postarali PETER PANN, Grimaso, FARKI, El Murdo, Stym, Hajtkovič, S3RiOUS a Tezet. Ako hostia sa na albume predstavili Slipo, Sajmon, Tomáš Jedno, Šárka.

Kali a PETER PANN – Užívam si to (2013)[upraviť | upraviť zdroj]

Album vyšiel v októbri 2013. O všetky hudobné produkcie sa postaral PETER PANN. Na albume hosťovali: Miky Mora, Mishell, Rakby, Majself, Plexo, Don Čičo, Mišo Biely, Čistychov, Slipo, Gitanas a Nerieš. Singel s rovnomenným názvom „Užívam si to“ sa stal Kaliho najúspešnejším (11 miliónov videní na YouTube).

Kali a PETER PANN – NIKTO (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

76 minút hudby a 22 skladieb. To ponúka Kaliho album NIKTO, ako inak, produkovaný PETROM PANNOM. Najznámejšie skladby z albumu sú úspešné single Jackpot, Mýlia sa, Amatér, Nikto a Vác to nejde. Na albume spolupracovali: Slipo, Dominika Mirgová, Hi Def, Tomáš Jedno, Miky Mora, Ricco a Claudia, Eusebio a taktiež DJ MikroMan (skreče), Rob Šucha (bicie), Martez (beatbox), Peťo Bulík a Pavol Bereza (gitara).

Kali – Zlý príklad (2016)[upraviť | upraviť zdroj]

V poradí siedmy sólový album vyšiel 15. marca 2016. V septembri roku 2015 Kali vydal prvý videosingel „Dosnívané“, kde sa zamýšľa nad dôsledkami slávy na osobnosť človeka. Singel mal mimoriadny úspech a vyhral ocenenie rádia Európa 2. Ďalšie vydané videoklipy taktiež predurčovali úspech albumu. Posledný z nich so Separom a Matejom Strakom z crew Nerieš zožal taktiež obrovský úspech. Na albume bol ešte jeden hosť, a to český reper Marpo. O hudobné produkcie sa postarali neznámi, ale aj známi producenti: Taifun, Slavo Repaský, El Murdo, Marek Šurin, Stevie Vie, Matej S., Tretina, Infinit, Peter Pann, Hajtkovič, EMERES a Fash Flaga. Počas dvoch dní predpredaja sa album stal platinovým.

Kali – Dezert (2017)[upraviť | upraviť zdroj]

V lete 2016 Kali oznámil že pripravuje album Psycho, no neskôr bol z neznámych dôvodov premenovaný na Dezert. Vyšiel 1. marca 2017 a ponúka 18 skladieb. Pred vydaním samotného albumu uverejnil petržalský rapper videoklipy ešte k skladbám "Zasa sme to", "Jazda", "Púšťam ťa" a "Čo s nimi". Na albume nechýbajú známi hostia: Separ, Nerieš, Dame, Dawe White, Šárka, Tomáš Botló,Majk Spirit, Slipo a Majself. O hudobné produkcie sa okrem Petra Panna postarali Grimaso, Jeso, Stevie Vie, Palio, Taifun, El Murdo, Grizzly, Infinit a Hajtkovič.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]