Kali

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Kali pozri Kali (rozlišovacia stránka).
Koloman "Kali" Magyary
Kali rapper.png
Základné informácie
Rodné meno Koloman Magyary
Umelecké mená Kali
Narodenie 29. december 1982 (38 rokov)
Bratislava, Czechoslovakia Československo
Žáner Hip-hop
Roky pôsob. 2008 – súčasnosť
Vydavateľstvá Kali Records
Súvisiace
články
Separ, Rytmus
Webstránka dezertmusic.sk

Koloman Magyary, známy pod umeleckým menom Kali (* 29. december 1982, Bratislava), je slovenský raper pochádzajúci z Petržalky, ktorý na hip-hopovej scéne pôsobí od roku 2008.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

laska

Jeho debutový album, Pod maskou je pravda vydal v roku 2010. Ďalší album, Načo čakať, vyšiel rovnako v roku 2010. V roku 2011 pokračoval albumom Koniec je nový začiatok. Kvôli finančným problémom mal tento album byť posledný, avšak Kalimu v tejto situácií pomohol Don Čičo, čo sa odrazilo v roku 2013, keď vyšiel diss, Škola repu, na ktorom hosťoval rapper Momo. V roku 2017 sú však s Momom podľa Kaliho slov, dobrí kamaráti.

Svoju debutovú vec vydal vo februári 2008, produkciu mu obstaral známy DJ z H16 Abe a už vtedy sa začalo hovoriť o ďalšom reperovi z Petržalky. Track “Zaplať keď si je*al” sa stal zrazu číslom 1 v hitparáde na Hip-Hop.sk

Kali sa do povedomia dostal hlavne skladbou „Som hrdý“ s produkciou od Smarta, na ktorú bol natočený videoklip. V tracku používal Double-time. V klipe sa objavil raper Gamba a DJ Grimaso.

Už po vydaní albumu Zlý Príklad, v rozhovore pre High-Life, sa priznal, že chce ukončiť svoju kariéru, že má na pláne ešte jeden album a nakoniec dvojalbum Dezert. Na pláne mal album Psycho, ten bol však neskôr premenovaný na Dezert.

Nakoniec od ukončovania kariéry upustil. V roku 2018 vydal album Dovi Dopo, ktorý pôvodne nemal vzniknúť. Stále sa teda venuje rapu a pred niekoľkými mesiacmi vydal ďalší album, s názvom Ale ne.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

8 5 1 0 1 – Nová krv EP (2008)[upraviť | upraviť zdroj]

Vtedy ešte ako skupina 851 01 (Koloman a Mates) vydali EP so šiestimi skladbami. Na EP hosťovali Lubeck, Šipo, Elvi a vtedy ešte neznámy Rakby. O hudobné produkcie sa postarali Abe, Dame a Mako.

Kali – Pod maskou je pravda (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Album vyšiel v limitovanom náklade 1000 kusov v marci 2010. O hudobné produkcie sa postarali Grimaso (H16), Abe (H16), Mako, Smart, Opak, Dame, DJ Jazzy a iní. Na albume hosťovali Mates, Šipo, Zverina, Majk Spirit, Tuko, Separ, Decko, Dame, Berezin, Lubeck, Opak a Sketa.

Kali & Lkama – Načo čakať (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Album bol určený len na internetové stiahnutie (nebolo vydané žiadne CD). Vyšiel v roku 2010. Na albume boli hostia Kaidžas, L.u.g.e.r, Svetový hlas, Lubeck, Homo Pacientz, Sedláci a Plexo.

Kali a Peter Pann – Koniec je nový začiatok (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Album vyšiel v apríli 2012. O hudobné produkcie sa postaral PETER PANN. Na albume hosťovali Suchý Pes, Jihovýchod, Šárka, Gitanas, L.u.g.e.r, Jay Diesel, Šipo a Kaidžas. Na albume sa objavil bonusový track „Kým si pre mňa príde II“ (pôvodný track, nahraný s orchestrom). Tento album mal byť pôvodne posledným.

Kali – Kto to povedal? (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalší album s 19-timi skladbami. Spolupráce s ľuďmi ako DJ Petrom pannom (jeho aktuálnym producentom), ElMurdom, Grimaso

m, ...

Kali a Peter Pann – Užívam si to (2013)[upraviť | upraviť zdroj]

Album vyšiel v októbri 2013. O všetky hudobné produkcie sa postaral Peter Pann. Na albume hosťovali: Miky Mora,Mishell, Rakby, Majself, Plexo, Don Čičo, Mišo Biely, Čistychov, Slipo, Gitanas a Nerieš. Singel s rovnomenným názvom „Užívam si to“ sa stal Kaliho najúspešnejším (11 miliónov videní na YouTube).

Kali a Peter Pann – Nikto (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

76 minút hudby a 22 skladieb. To ponúka Kaliho album Nikto, ktorý, produkovaný Petrom Pannom. Najznámejšie skladby z albumu sú úspešné single Jackpot, Mýlia sa, Amatér, Nikto a Vác to nejde. Na albume spolupracovali: Slipo, Dominika Mirgová, Hi Def, Tomáš Jedno, Miky Mora, Ricco a Claudia, Eusebio a taktiež DJ MikroMan (skreče), Rob Šucha (bicie), Martez (beatbox), Peťo Bulík a Pavol Bereza (gitara).

Kali – Zlý príklad (2016)[upraviť | upraviť zdroj]

V poradí siedmy sólový album vyšiel 15. marca 2016. V septembri roku 2015 Kali vydal prvý videosingel „Dosnívané“, kde sa zamýšľa nad dôsledkami slávy na osobnosť človeka. Singel mal mimoriadny úspech a vyhral ocenenie rádia Európa 2. Ďalšie vydané videoklipy taktiež predurčovali úspech albumu. Posledný z nich so Separom a Matejom Strakom z crew Nerieš zožal taktiež obrovský úspech. Na albume bol ešte jeden hosť, a to český reper Marpo. O hudobné produkcie sa postarali neznámi, ale aj známi producenti: Taifun, Slavo Repaský, El Murdo, Marek Šurin, Stevie Vie, Matej S., Tretina, Infinit, Peter Pann, Hajtkovič, EMERES a Fash Flaga. Počas dvoch dní predpredaja sa album stal platinovým.

Kali – Dezert (2017)[upraviť | upraviť zdroj]

V lete 2016 Kali oznámil že pripravuje album Psycho, no neskôr bol kvôli dôvodu, že to má byť posledný album premenovaný na Dezert čo znamená v podstate tiež koniec (ako jeho kariéra). Vyšiel 1. marca 2017 a ponúka 18 skladieb. Pred vydaním samotného albumu uverejnil petržalský rapper videoklipy ešte k skladbám "Zasa sme to", "Jazda", "Púšťam ťa" a "Čo s nimi". Na albume nechýbajú známi hostia: Separ, Nerieš, Dame, Dawe White, Šárka, Tomáš Botló, Majk Spirit, Slipo a Majself. O hudobné produkcie sa okrem Petra Panna postarali Grimaso, Jeso, Stevie Vie, Palio, Taifun, El Murdo, Grizzly, Infinit a Hajtkovič.

Kali - Dovi,dopo (2018)[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne sa malo jednať o výberovku vo formáte dvojalbumu, kde mali byť Kaliho najväčšie hity ako Dosnívané, Jedného dňa prerobené do hudby od živej kapely. Od tohto úmyslu nakoniec ustúpil. Rozhodol sa preto, že album Dovi,dopo bude zostavený z jeho doposiaľ nevydaných trackov okolo decembra predminulého roku. Za tento album Kali získal 7-násobnú platinu.

Kali - Ale ne (2019)[upraviť | upraviť zdroj]

Jubilejný desiaty album s názvom "Ale ne" s 15 songami. Spolupráce: Sima, Terapia, Slipo, Claudia a Laura Weng (z the Voice).

Kali - Lepší (2020)[upraviť | upraviť zdroj]

V poradí jedenásty album s názvom "Lepší" s 15 skladbami. O produkcie sa postarali Peter Pann a Hoodini. Na albume sa objavili hostia: Separ, Dame, Sima, Čis T, Peter Pann, Pater, Osťo, Alan Murin, Claudia, Terapia, Napoleon.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]