Preskočiť na obsah

Kalimpong

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hlavná cesta A31 vedúca do známych miest Kalimpong, Sikim a Dárdžiling

Kalimpong (po bengálsky : কালিম্পং - Kalimpong) je severoindické mestečko 50 km východne od Dárdžilingu v Západnom Bengálsku. Leží medzi dvomi kopcami: Rinkingpong Hill (Durpin Dara) a Deolo Hill vo výške asi 1200 m n. m. Mesto Kalimpong má do 50 000 obyvateľov. Najsilnejšie náboženstvá: hinduisti, budhisti, kresťania a muslimovia.

Do Kalimpongu sa dá dostať iba autobusovým spojením (Siliguri - Kalimpong, alebo Dárdžiling - Kalimpong, ...) alebo džípmi.

Kalimpong trpí akútnym nedostatkom vody.

Je známy neobyčajným výskytom orchideí a iných okrasných rastlín, ako aj niekoľkými kláštormi. V tejto časti dodnes žije kmeň Lepča. Kalimpong nikdy nebol „čajovým“ mestom ako Dárdžiling.

Obľúbené jedlo: momo (pirohy plnené mäsom a zapíja sa to vývarom z použitého mäsa)

Názov mesta

[upraviť | upraviť zdroj]

Názov mesta Kalimpong má rôzne výklady, keďže bol tu vplyv Tibetu, Bhutánu, Angličanov a každý si vykladá pôvod tohto mesta po svojom napríklad:

  • Kalom pong - „Kráľovské opevnenie“ z dreva
  • Kalim pong - „Obchod pri strome“ alebo pod drevom a nie nadarmo, lebo toto miesto bolo veľmi významným obchodným mestom na trase do Tibetu, nakoľko sa nachádza blízko jeho hraníc.
  • Kalibong - „Čierny hrebeň“ pri troche fantázie skutočne človek to môže vidieť na vlastné oči.
  • Kalenpung
  • Kaleebung a.i.

Kláštory

[upraviť | upraviť zdroj]
Jeden z najväščích budhistických kláštorov na svete mimo Tibetu

Nad mestom je vrch Rinkingpong Hill (po bengálsky Durpin Dara, voľne preložené dalekohľadový kopec) dnes ho ovláda armáda. Ak chce turista ísť pozrieť kláštor, ktorý je na samom úpätí hory musí prejsť cez túto oblasť. Armáda púšťa turistov v taxíku bez problémov, peších občas nepustí. Na samom vrchu (asi 4 km od mesta) sa rozkladá kláštor, ktorý je jeden z najväčších budhistických kláštorov mimo Tibetu. Volá sa Zong Dog Palri Phodrang Monastery, ktorý bol postavený v roku 1957. Sú tam medené sochy privezené v 40. rokoch minulého storočia z Tibetu. Kláštor svojím vonkajškom pripomína palác Gurua rinpočhe a vysvätil ho 14. dalajláma. Na druhom poschodí je socha Čänräziga a krásne zdobená drevená mandala (mandaly sú tu na každom kroku, kde sa človek pozrie). V tomto kláštore sa študuje budhistická filozofia.

Na druhom konci mesta na vrchu Deolo Hill stojí Tharpa Choling Gompa, kláštor rádu Gelugpa založený v roku 1892. Dnes je krásne zrekonštruovaný.

Mesto Kalimpong má ešte jeden nemenej známy kláštor Dechen Cholin Gompa - bhutánsky kláštor z roku 1692. Má dve meditačné haly s krásnymi maľbami na stenách.

Silný vplyv kresťanských misionárov v tejto oblasti ja známy v časti 8th Mile. Kresťania tu majú jeden chrám zasvätený sv. Terézii Veľkej. Pri nej je kresťanská škola pre chudobných nazvaná Gianora (učia vyslúžili starí kňazi). V roku 1900 ho postavil škótsky kňaz John Anderson Graham ako domov pre siroty. Z tohto miesta je krásny výhľad do údolia na rieku Teesta, na mesto a na známy kopec Káčaňdžunga.

V tomto meste majú jezuiti svoj noviciát.

Sestry misionárky lásky (sestry Matky Terezy) tu majú kaplnku s domovom pre mentálne postihnuté a psychicky choré ženy.

Kvetinárstvo

[upraviť | upraviť zdroj]
Heliconia

Prechádzkou po Kalimpongu človek nadobudne pocit, ako keby sa prechádzal po kvetinárstve, plnom orchideí a okrasných kvetín. Kalimpong má škôlky na pestovanie týchto kvetín (Sri Ganesh Mani Pradhan, Ganesh Villa, 12th Mile). Najkrajší čas na „pastvu pre oči“ je apríl a máj, hoci v Kalimpongu kvitnú rastliny po celý rok.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kalimpong

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]