Kalixt I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kalixt I.
16. rímsky biskup
Kalixt I.
Funkcie a tituly
Pontifikát
217 – 222
Predchodca Zeferinus Urban I. Nástupca
Biografické údaje
Rodné meno?
Narodenie?
?
Úmrtie222
Rím, Taliansko
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Pápež
Voľba217
Svätec
Sviatok14. október
Odkazy
Spolupracuj na Commons Kalixt I.
Kompletný zoznam pápežov

Svätý Kalixt I. († 222), Kalikst, Calixotus, lat. Callistus, bol 16. pápež v období pontifikátu (217 - 222).

V mladosti bol otrokom bývalého otroka, kresťana Karpofora, ktorý mu dal prácu v banke. Keď mu nevyšiel obchod, zmocnila sa ho panika a utiekol s vážnymi stratami ku kresťanským vkladateľom, jeho pán ho však priviedol naspäť a poslal ho pracovať na šliapací mlyn. Veritelia, ktorí dúfali, že získajú peniaze nazad, zariadili jeho oslobodenie, bol však obvinený, že bol hlučný v synagóge v sobotu a mestský prefekt ho odsúdil na ťažkú prácu do sardínskych baní. Keď Marcia, pani cisára Commoda (180-192), požiadala Viktora I. o mená kresťanských odsúdencov v baniach a dosiahla ich vyslobodenie, Kalixt presvedčil miestodržiteľa, aby oslobodil aj jeho, hoci Viktor ho zámerne zatajil. Keď sa vrátil do Ríma, pápež ho poslal do Anzia, aby tam žil s mesačnou penziou.

Viktorov nástupca Zeferinus ho však povolal nazad, urobil ho svojím diakonom a poradcom, poveril ho kontrolou nad nižším duchovenstvom a vymenoval za správcu cirkevného cintorína na Via Appia (dnes katakomby sv. Kalixta). Vplyvom, ktorý mal na pápeža, ako aj jeho administratívnou obratnosťou získal v rímskej cirkvi skutočnú moc a po Zeferínovej smrti bol zvolený za pápeža. Presbyter Hippolytos Rímsky odmietol prijať toto rozhodnutie a (podľa prijatej správy) sám sa dal zvoliť za biskupa rozkolníckej skupiny.

Kalixtova vláda bola narušená hašterením s bojovným protipápežom, ktorý ho obvinil z modalizmu a nedostatku disciplíny, no ktorého nikdy oficiálne nepokarhal. Hoci Kalixt exkomunikoval Sabelia, čelného intelektuálneho predstaviteľa modalizmu, Hippolyta to neuspokojilo a posmieval sa, že Kalixt ho odsúdil len zo strachu o seba a ostal modalistom. V skutočnosti sa Kalixt usiloval viesť stredný kurz medzi modalizmom, ktorý odmietal, a Hippolytovým učením, že Slovo je odlišná hypostáza alebo osoba, ktorú chápe ako diteistickú. Hippolytus sa tiež sťažoval, že Kalixt dovolil, aby istý biskup, ktorý sa dopustil vážneho poklesku, ostal v úrade, chystal sa vysvätiť mužov, ktorí boli dva alebo aj trikrát ženatí, odmietol odsúdit duchovného, ktorý sa oženil, uznával manželské zväzky (odsúdené rímskym právom) medzi ženami vyššej spoločnosti a mužmi nižšieho postavenia a znovu prijal do obce bez predbežného pokánia konvertitov z kacírskych alebo rozkolníckych siekt.

Jeho hrob bol objavený v roku 1960 na Kalepodiovom cintoríne na Via Aurelia; krypta je vyzdobená neskoršími freskami, ktoré zobrazujú jeho údajné mučeníctvo. Sviatok má 14. októbra.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • KALIKST I. In: KELLY, J. N. D. Pápeži dvoch tisícročí : od sv. Petra po Jána Pavla II. Preklad Otto Havrila; ilustrácie Monika Čulenová. Vyd. 1. Bratislava : Roal, 1994. 288 s. ISBN 80-88706-00-9. S. 13 – 14.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kalixt I.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]Predchodca:
Zeferinus
Pápežský znak Pápež
Kalixt I.
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Urban I.