Kaloň egyptský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
kaloň egyptský
Rousettus aegyptiacus Tel Aviv 250504.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Rousettus aegyptiacus
Geoffroy, 1810
Egyptian Rousette area.png
Rozšírenie.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus) je druh netopiera z čeľade kaloňovité.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa v Južnej, Západnej a Východnej Afriky, od pobrežia Egypta po Turecko, v Arabskom polostrove, na juhu Pakistanu a v menšej miere aj Cyprus. Vyhovuje mu mierne vlhké prostredie. Obýva biotopy lesných porastov, jaskýň ale aj ľudské obydlia, studne a tunely. Prvotne bol objavený v pyramídach.[1]

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

V porovnaní s ostatnými kaloňmi je malý. Jeho hmotnosť je približne 160 g. Ich dĺžka je cca 15 cm a rozpätie krídel 60 cm. Ide o bylinožravcov, v zajatí sú kŕmené ovocím, nektárom, púčikmi a zeleninou. Samce sú väčšie ako samice a dajú sa rozoznať veľkým mieškom. Majú slabo hnedú srsť a tmavo hnedé krídla. Majú veľké špicaté uši, tmavé oči a pysk podobajúci sa na psí.

Etológia[upraviť | upraviť zdroj]

Je to nočný živočích, deň trávi v jaskyni alebo na stromoch, často vo veľkej skupine s počtom niekoľko tisíc jedincov. Počet jedincov v skupine je značne variabilný a závislý od územia. V Pakistane majú kolónie do 40 jedincov, ale v Južnej Afrike od 7 do 9 tisíc.[1] Za súmraku opúšťajú hniezdisko na hľadanie potravy a vracajú sa pred svitaním. Visia dole hlavou s krídlami zloženými okolo tela.

Živia sa zrelým ovocím a plodmi, môžu byť prenasledovaní pre škody na plantážach. Slúžia aj ako opeľovači.[1] Majú dobrý zrak a čuch. Kaloň egyptský, rovnako ako niektoré druhy rodu Rousettus, si vytvorili aj určitý druh echolokácie. Sú tak jedinými z čeľade kaloňovité, ktoré využívajú tento spôsob orientácie. Na rozdiel od netopierov vydávajú pre človeka čiastočne počuteľné zvuky rýchlym chvením jazyka, svoj ​​let potom usmerňujú podľa spätne prijatých signálov. Napriek tomu echolokáciu kombinujú so zrakovým vnímaním.

Vydávané zvuky sú pomalé a pravidelné, s približujúcim sa objektom sa ich rýchlosť dramaticky zvýši. Zvuk používajú aj na komunikáciu, vrátane vrčania a škrekotu. Kolónia tak môže vytvárať ohlušujúcu disharmóniu.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Po 120 dňoch sa rodí jedno mláďa, výnimočne dve, ktoré nosí na bruchu. Pri pôrode bola pozorovaná aj asistencie tzv. tetičiek – skúsených samíc. Mliečne bradavky má v podpazuší.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, 2nd edition. Volume 13, Mammals II, edited by Michael Hutchins, Devra G. Kleiman, Valerius Geist, and Melissa C. McDade. Farmington Hills, MI: Gale Group, 2003.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Masopustová R. a kolektiv: Chov exotických savců (2009). Česká zemědělská univerzita.
  • Benda, P., Aulagnier, S., Hutson, A.M., Amr, Z.S., Kock, D., Sharifi, M., Karataş, A., Mickleburgh, S., Bergmans, W. & Howell, K. 2008. Rousettus aegyptiacus. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Prístup 22. november 2011.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Kaloň egyptský na českej Wikipédii a Egyptian fruit bat na anglickej Wikipédii.