Kalypso (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Merkur nariaďuje Kalypse prepustiť Odysea, autor: Gérard de Lairesse (1640–1711)

Kalypso alebo Kalypsó (starogr. Καλυψώ – Kalypsó, lat. Calypso) je v gréckej mytológii dcéra Titana Atlasa, nymfa žijúca na ostrove Ógygia.

Kalypso je najznámejšia z role, ktorú jej dal Homér vo svojom básnickom diele Odysea. Odyseus hrdina z trójskej vojny pri návrate domov dlhé roky aj s pričinením bohov blúdil a toto jeho dlhé putovanie sa stalo neskôr príslovečným. Keď raz odpočíval na ostrove Thrinakia jeho druhovia zabili niekoľko kusov dobytka, ktoré patrili bohu slnka Héliovi začo boli pri následnej plavbe potrestaní hroznou búrkou, ktorá ich loď zničila. Odyseus sa jediný zachránil na úlomku stožiara a doplával na ostrov nymfy Kalypsy.

Jej ostrov Ógygia ležal pre Grékov v neznámych končinách a ithacký kráľ Odyseus bol prvý človek, ktorý sa naň dostal. Kalypsó ho prijala priateľsky a po bližšom zoznámení sa do neho zamilovala. Odyesa potom zvádzala svojou božskou krásou, sľubovala mu nesmrteľnosť, obklopila ho nevšednou nádherou a darmi. Odyseus aj napriek tomu všetkému túžil po návrate domov, v čom mu Kalypsó bránila. Celých sedem rokov musel však na ostrove Ógygia Odyseus stráviť, kým sa nad ním bohovia zľutovali a donútili Kalypso ho prepustiť.

Podľa starovekého gréckeho básnika Hesioda, porodila Kalypso Odyseovi dve deti, synov Nausinusa a Nausitusa.[1]

Neskôr sa Kalypso zamilovala do piráta Francisa Drakea, ktorý na ostrov zablúdil pri jeho ceste okolo sveta, ale on ju opustil kvôli kráľovnej Alžbete I.

Ako ďalší zavítal na ostrov Perseus Jackson, syn boha mora Poseidóna, ktorý na ňom pristál po menšom výbuchu - napriek tomu, že si Calypso obľúbil, opustil ju, lebo ho inde čakala jeho láska Annabeth Chaseová (dcéra Atény). Calypso však sľúbil, že bohov požiada aby ju prepustili. Sľub aj splnil, ale bohovia na Calypso zabudli a keďže bola Percymu vymazaná pamäť a následne šiel na výpravu proti Gai, zabudol sa uistiť či bohovia sľub splnili, a tak ho Calypso prekliala.

Posledným návštevníkom bol Leo Valdez (syn Héfaista), ktorého na ostrov poslali severné vetry( Chioné grécka bohyňa snehu) s vierou, že Calypso sa do neho nezamiluje a Leo tam bude musieť navždy zostať. Napriek počiatočnej nesympatii sa nakoniec do seba zamilovali, čo však znamenalo, že pre Lea prišla loď a on musel Calypso opustiť a odísť pomôcť svojim priateľom na výpravu. Hneď po opustení ostrova prisahal pri rieke Styx(najzávažnejšia prísaha, sú aj horšie veci ako umrieť) , že sa po Calypso vráti, čo aj urobil (dokonca sa kvôli tomu nechal zabiť). Vzal ju z ostrova na svojom mechanickom drakovi Festusovi a momentálne pravdepodobne cestujú po svete a plánujú spolu zostarnúť.

Kalypso v dielach umelcov[upraviť | upraviť zdroj]

  • Najznámejšie staroveké vyobrazenie nymfy Kalypso je reliéfová výzdoba vázy Odyseus a Kalypso z prvého storočia pred Kr., v Archeologickom múzeu v Tébach.
  • Operu Kalypso zložil v roku 1803 nemecký skladateľ Peter Winter.
  • Divadelnú hru Kalypso zložil v roku 1942 rakúsky spisovateľ a dramatik Franz Theodor Csokor.
  • Kalypso je jednou z postáv v knižnej sérii Percy Jackson and the Olympians .
  • Kalypso sa objaví aj vo filmoch Piráti z Karibiku: Truhlica mŕtveho muža a Piráti z Karibiku: Na konci sveta
  • Menom gréckej nymfy bol pomenovaný aj jeden z mesiacov Saturna. (Calypso)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hesiodos, Theogónia, 1004-1005

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]