Kamenistý potok (prítok Čierneho Hrona)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kamenistý potok je vodný tok vo Veporských vrchoch, na území okresu Brezno. Je to významný, vodnatý ľavostranný prítok Čierneho Hrona a má dĺžku 25,6 km.

Vytvára takmer 25 km dlhú Kamenistú dolinu, v jej hornej časti (od obce Sihla po horáreň Klementka) je tok chráneným územím, ochraňuje sa meandrujúce koryto horského toku (PP Meandre Kamenistého potoka[1]). Pri samote Hronček v strednej časti doliny bola vybudovaná malá vodná nádrž (tajch), ktorá v minulosti slúžila na splavovanie dreva. Od tejto samoty je tok významným biotopom vzácnych vodných živočíchov, v roku 1999 bol úsek od mosta nad tajchom až po ústie vyhlásený za PP Kamenistý potok.[2] Na ploche 7,11 ha sa chráni zachovalý podhorský tok s trvalým výskytom vydry riečnej. Po celej dĺžke toku priberá Kamenistý potok množstvo krátkych prítokov z oboch strán, čo mu zaisťuje vysoké prietoky. V minulosti viedla údolím potoka vetva Čiernohronskej železnice. Horný tok je súčasťou CHKO Poľana.

Prameň: vo Veporských vrchoch, v podcelku Sihlianska planina, na juhovýchodnom úpätí vrchu Tlstý javor (1 068,0 m n. m.), pod sedlom Tlstý javor (1 015 m n. m.) v nadmorskej výške okolo 990 m n. m.

Smer toku: Na krátkom úseku najprv na juh, v obci Sihla sa stáča na severozápad, na hornom toku sa zložito vlní a až po sútok s prítokom z doliny Spády tečie striedavo na západ a severozápad. Na strednom toku sa oblúkom stáča na sever, ďalej postupne na severoseverovýchod, pričom sa na dolnom toku esovito stáča.

Geomorfologické celky:Veporské vrchy, podcelky Sihlianska planina a Balocké vrchy

Prítoky: sprava spod Tlstého javora (1 068,0 m n. m.), z doliny Danková, Moglová, Studený potok, Slatina, prítok zo Starej doliny, Čierny potok, Spádsky potok a Hronček

Ústie: do Čierneho Hrona pri horárni U Jána, juhojuhovýchodne od obce Hronec, v nadmorskej výške okolo 495 m n. m.

Obce: iba Sihla, viaceré horárne a samoty v doline (Klementka, Strunženo, Čierny Potok, Hronček, Endreska, Krámniská a ďalšie).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kamenistý potok. In: Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Banská Bystrica : Slovenská agentúra životného prostredia, 2007. Dostupné online.
  2. Kamenistý potok. In: Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Banská Bystrica : Slovenská agentúra životného prostredia, 2007. Dostupné online.

Súradnice: 48°46′50″S 19°35′28″V / 48,780433°S 19,59108°V / 48.780433; 19.59108