Kamil de Lellis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sv. Kamil de Lellis
Lellis2.jpg

Narodenie 25. máj 1550
Chieti, Taliansko
Úmrtie 14. júl 1614 (64 rokov)
Rím, Taliansko
Blahorečenie 1742 - pápež Benedikt XIV.
Svätorečenie 1746 - pápež Benedikt XIV.
Patronát chorobných hráčov, zdravotných sestier, nemocníc, nemocných a umierajúcich
Cirkev rímskokatolícka cirkev
Sviatok 14. júl
Portal.svg Biografický portál

Kamil de Lellis (* 25. máj 1550, Chieti, Taliansko - † 14. júl 1614, Rím) bol katolícky svätec, kňaz a zakladateľ rádu kamiliánov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v obci Bucchinico v talianskom regióne Abruzzy. Bojoval v armáde Benátskej republiky proti Turkom. Napokon chcel zanechať vojenského života, ktorý bol márnotratný a vstúpiť ku kapucínom. Pre vážne ochorenie ale nebol prijatý. Počas svojho liečenia v rímskej nemocnici pomáhal ošetrovať tých, ktorí na tom boli ešte horšie než on. Rozhodol sa, že pomoci chorým zasvätí svoj život.

V roku 1582 založil spoločenstvo, ktoré si hovorilo „služobníci nemocných“, a ktoré ako svoj znak začalo používať červený kríž. Z tohto spoločenstva neskôr vznikla rehoľná spoločnosť kamiliánov.

Na Kamila de Lellis mal veľký vplyv sv. Filip Neri. V službe chorým videl službu trpiacemu Kristovi a tejto činnosti nezanechal ani potom, čo bol v roku 1584 vysvätený na kňaza. Zomrel v Ríme 14. júla 1614, svätorečený bol v roku 1746 a v roku 1886 bol prehlásený za patróna chorých a umierajúcich. Liturgická pamiatka sa slávi 14. júla.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kamil de Lellis na českej Wikipédii.