Canadian Pacific Railway

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 23:03, 15. júl 2007, ktorú vytvoril Jonesy (diskusia | príspevky) (štylistika)
Kanadská pacifická železnica
Súbor:1997CPRbeaver.png
Logo spoločnosti
Železničná sieť Kanadskej pacifickej železnice
 Pôsobisko  Kanada, USA
 Rok založenia  1881
 Rozchod koľajníc  1435 mm
 Dĺžka trate  22 400 km
 Sídlo  Calgary, Alberta

Kanadská pacifická železnica (po anglicky Canadian Pacific Railway, CPR), známa medzi rokmi 19681996 aj ako CP Rail je kanadskou železnicou prvej triedy, ktorú spravuje spoločnosť Canadian Pacific Railway Limited. Jej sieť koľají sa tiahne od Vancouveru až do Montrealu a jej vlaky jazdia aj do veľkých miest v Spojených štátoch, do Chicaga, Minneapolisu a New Yorku. CPR má svoje sídlo v kanadskej provincii Alberta, v meste Calgary.

Železnica bola bola postavená v rokoch 18811885 a spojila východnú Kanadu s Britskou Kolumbiou, čím sa splnil prísľub, ktorý dala federálna vláda Britskej Kolumbii keď sa pripojila ku kanadskej konfederácii v roku 1871. Bola to prvá kanadská transkontinentálna železnica. Aj keď v súčasnosti prepravuje najmä tovar – cargo, v minulosti bola po celé desaťročia jediným dopravným prostriedkom, ktorý umožňoval prepravu cestujúcich na dlhé vzdialenosti. Bola prostriedkom, ktorý umožnil kolonizáciu a ekonomický rozvoj západnej Kanady. Jej primárna preprava cestujúcich bola ukončená v roku 1986 po tom, čo CPR prevzala spoločnosť Via Rail Canada v roku 1978. Za logo Kanadskej pacifickej železnice bol zvolený bobor, lebo je jedným z národných symbolov Kanady a reprezentuje pracovitý a usilovný charakter spoločnosti. Spoločnosť sa za svojich 120 rokov existencie stala ikonou kanadského nacionalizmu a objektom chvály a aj odmietania zo strany verejnosti.

V prieskume verejnej mienky, konanom v roku 2004 bolo založenie Kanadskej pacifickej železnice označené ako druhá najdôležitejšia udalosť, ktorá viedla ku vzniku Kanady ako štátu.

Galéria

Externé odkazy