Kapetovsko-anjouovská dynastia (staršia vetva)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kapetovsko-anjouovská dynastia
(staršia vetva)


KrajinaSicílske kráľovstvo, Neapolské kráľovstvo, Krajiny koruny svätoštefanskej, Poľské kráľovstvo, Latinské cisárstvo, Achájske kniežatstvo, Epirský despotát, Albánske kráľovstvo
Materská dynastiaKapetovci
TitulyGróf z Anjou

Provensalský gróf
Sicílsky kráľ
Neapolský kráľ
Uhorský kráľ
Poľský kráľ
Latinský cisár
Epirský diktátor
Albánsky kráľ

Achájsky princ
ZakladateľKarol I. Anjou
Rok založenia
dynastie
1246
Posledný panovníkJana II.
Štátna príslušnosťFrancúzska národnosť, Talianska národnosť
Ďalšie vetvy dynastie
  • Dynastia Anjou-Uhorsko
  • Dynastia Anjou-Taranto
  • Dynastia Anjou-Durazzo

Staršia vetva (kapetovsko-)anjouovskej dynastie (iné názvy: Anjouovci, kapetovsko-anjouovská dynastia, Kapetovci-Anjouovci), na Slovensku najčastejšie označovaná ako Anjouovci, bola vedľajšia vetva rodu Kapetovcov založená Karolom, mladším bratom francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. Vládla od roku 1245 v Provensalsku, od roku 1246 v Anjou, od roku 1266 v Neapolsku a na Sicílii, od roku 1308 v Uhorsku a od roku 1370 v Poľsku.

V roku 1246 bol Karol vymenovaný za grófa z Anjou (odtiaľ názov Anjouovci). V roku 1266 bol Karol korunovaný za kráľa Neapolska a Sicílie, keď zvrhol posledného kráľa Conradina z rodu Hohenstaufovci. V roku 1282 síce stratil titul sicílskeho kráľa, ale ako neapolský kráľ sa udržal na tróne naďalej. Jeho následníci vládli Neapolu až do roku 1435.

Dynastia Kapet-Anjouovcov zahŕňala aj vetvy uhorských Anjouovcov (vládli Uhorsku v rokoch 1308 – 1385, 1386 – 1395), poľských Anjouovcov (1370 – 1399), tarentských Anjouovcov (boli titulárnymi vládcami Latinského cisárstva) a dračských Anjouovcov (vládli Neapolu v rokoch 1382 – 1435 a Uhorsku v rokoch 1385 – 1386).

Dynastia vymrela po meči Ladislavom Neapolským v roku 1414, úplne vymrela jeho sestrou Janou II. v roku 1435.

Vďaka rôznym dynastickým sobášom detí Karola I. jeho krv dnes koluje vo viac ako v stovkách potomkov dnešných kráľovských rodoch.

O mladšej vetve pozri Valoisovsko-anjouovská dynastia

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]