Karí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Korenie karí

Karí (-kodifikovaný tvar) alebo kari[1] (angl. curry) je zmes viacerých druhov ostrého korenia najmä indického pôvodu používaná na prípravu pokrmov.

Pôvodne to je tamilské označenie pokrmu, ktoré pripomína ragú, teda kúsky mäsa, ryby alebo zeleniny v omáčke; v tomto význame je pojem dnes rozšírený v celej Indii. Počas koloniálnej nadvlády však Briti začali tento pojem používať pre korenie, ktoré sa na prípravu tohto pokrmu používa. Keď sa toto korenie dostalo do Európy, ostalo toto nesprávne označenie. V Indii a celej juhovýchodnej Ázii sa dodnes týmto pojmom rozumie iba pokrm, korenie sa označuje ako masálá (ako kari sa vyrába len pre export).

Pokrm[upraviť | upraviť zdroj]

Pokrm kari je istým druhom ragú, teda rôzne druhy na malé kúsky nakrájaného mäsa, ryby alebo zeleniny, podávané väčšinou v hustej omáčke, ako príloha slúži ryža alebo indický chlieb.

Korenie[upraviť | upraviť zdroj]

Korenie, ktoré sa na prípravu týchto pokrmov používa, teda masálá, je rozdielne od oblasti k oblasti, ako aj od mesta k mestu. Možno ho kúpiť pripravené v obchode.

Zloženie je veľmi premenlivé, najčastejšie obsahuje kurkumu, čierne korenie, čili, kardamón, koriander, ďumbier, rascu, muškátový kvet, škoricu a iné.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. karí. In: Slovník súčasného slovenského jazyka, 2011. dostupné online

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Karí