Kari Lehtonen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kari Lehtonen

fínsky hokejista
Narodenie 16. november 1983 (40 rokov),
Helsinki, Fínsko
Pozícia Brankár
Výška a váha 193 cm, 93 kg
Tím Atlanta Thrashers
Bývalé tímy SM-liiga
Jokerit Helsinki
NHL draft 2. celkovo, 2002
Atlanta Thrashers
Aktívna činnosť 2001 – 2018
Pozri aj Športový portál
Prehľad medailí
Majstrovstvá sveta
striebro Moskva 2007

Kari Lehtonen (* 16. november 1983, Helsinki, Fínsko) je bývalý fínsky hokejový brankár. Je celkovou dvojkou draftu NHL v roku 2002, kde si ho vybral tím Atlanta Thrashers.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 ho z druhého miesta draftovala Atlanta Thrashers. Svoju pozíciu na drafte si vydobyl v sezóne 2001/02, v ktorej získal Urpo Ylönen trophy pre najlepšieho brankára vo fínskej SM-Liige a Jari Kurri trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off.

Po drafte ešte neodišiel do zámoria, ale zostal vo Fínsku. V sezóne 2002/03 znovu obhájil Urpo Ylönen trophy.

Po tej sezóne odišiel už do zámoria. Sezónu 2003/04 však strávil najmä na farme v tíme Chicago Wolves. Na štyri zápasy však bol povolaný do Atlanty a predviedol dobrý výkon. V spomínaných štyroch zápasoch inkasoval len päť gólov a v jednom zápase zostal neprekonaný.

Lockoutovú sezónu 2004/05 strávil na farme. Vraj preto, aby si zvykol na severoamerický štýl hry. Na začiatku sezóny 2005/06 bol povolaný do prvého tímu Thrashers, ale už v prvom zápase proti Floride Panthers utrpel zranenie triesel, kvôli ktorému vynechal 35 zápasov.

Nasledujúcu sezónu prežil Lehtonen bez zranenia. Prekonal v nej mnoho historických rekordov Atlanty Thrashers. Bola to najlepšia sezóna v histórii klubu, keď sa aj prvý raz dostal do play-off. V ňom však prišlo tvrdé vytriezvenie a Atlanta vypadla už v prvom kole s New York Rangers. Lehtonen však prišiel pomôcť svojej reprezentácii na šampionát v Moskve a vybojoval striebro. Stal sa tam najlepším brankárom šampionátu a bol aj zaradený do prvého all-star tímu.

V nasledujúcej sezóne sa už opäť vrátili problémy s trieslami. Po katastrofálnom začiatku sezóny v podaní Atlanty sa Kari 18. októbra 2008 zranil a na klziská sa vrátil až 5. decembra 2008. Neskôr podpísal zmluvu ako voľný hráč s Dallas Stars.