Karl Gordon Henize

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Karl Gordon Henize
Astronaut NASA
Karl Gordon Henize
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 17. október 1926
Cincinnati, Ohio, USA
Úmrtie 5. október 1993 (66 rokov)
Nepál
Predchádzajúce zamestnanie vedec
Čas vo vesmíre 7 dní 22 hodín 45 minút
Kozmonaut od 1967
Misie STS-51-F
Znaky misií Sts-51-f-patch.png

Karl Gordon Henize (* 17. október 1926, Cincinnati, Ohio, USA – † 5. október 1993, Nepál) bol americký kozmonaut z programu Skylab a letov s raketoplánmi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole vyštudoval matematickú fakultu virginskej univerzity (University of Virginia), po ukončení štúdia v roku 1947 pokračoval na rovnakej univerzite štúdiom na fakulte astronómie. Doktorát astronómie obhájil v roku 1954. Potom slúžil v námorníctve. V roku 1967 bol vybraný do šiestej skupiny pripravujúcich sa amerických astronautov. V programe Skylab viedol pokusy ultrafialovej astronómie. Stal sa členom podporných posádok pre lety Skylab 2, Skylab 3 a Skylab 4. Po ukončení tohto programu sa preškolil na lety s raketoplánmi a stal sa 176. kozmonautom Zeme. Bol ženatý a mal štyri deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Letel iba raz a to v roku 1985 na palube raketoplánu Challenger na sedemdennú misiu STS-51-F. Pre Challenger to bol ôsmy let, na palube boli: Charles Fullerton ako veliteľ, pilot Roy Bridges, ďalej dr. Karl G. Henize, dr. Franklin Musgrave, dr. Anthony England, dr. Loren Acton a dr. John-David Bartoe. Na obežnú dráhu vyniesli laboratórium Spacelab. Štartovali z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral, pristáli na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

V NASA zostal až do svojej smrti. Zomrel vo veku 66 rokov v roku 1993 pri pokuse o výstup na Mount Everest vo výške 6000 m na infarkt.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]