Karlheinz Stockhausen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Karlheinz Stockhausen
Karlheinz Stockhausen
nemecký hudobný skladateľ

Narodenie 22. august 1928
Mödrath, Nemecko
Úmrtie 5. december 2007 (79 rokov)
Kürten, Nemecko

Karlheinz Stockhausen (* 22. august, 1928, Mödrath, Nemecko – † 5. december, 2007, Kürten, Nemecko) bol nemecký veľmi významný, ale aj kontroverzný hudobný skladateľ. Preslávil sa najmä experimentami s elektronickou hudbou a serializmom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Stockhausen sa narodil v dedinke Kerpen blízko Kolína nad Rýnom. Počas vojny bol ešte mladým mužom, matka mu zomrela na chorobu v sanatóriu, otec bojujúc na fronte. Po vojne sa vybral pracovať na farmu. Neskôr v roku 1947 išiel študovať do kolínskej školy Musikhochschule. Hrával na klavír v baroch a kluboch. Popri tom rozmýšľal o kariére spisovateľa.

Čoskoro absolvoval univerzity v Darmstadte a Paríži, kde k najdôležitejším patrili jeho stretnutia s Olivierom Messiaenom a Dariusom Milhaudom. Prvý menovaný mal na Karlheinza veľký vplyv. V roku 1953 sa stáva asistentom v novootvorenom elektronickom štúdiu pri rozhlasovej stanici Westdeutscher Rundfunk. V rokoch 19541956 pôsobil na univerzite v Bonne, kde sa okrem pedagogickej činnosti zaoberal aj výskumom v oblasti fonetiky, akustiky a informačnej teórie.

Po tomto období Stockhausen absolvoval mnoho koncertných vystúpení v Európe, Severnej Amerike a Ázii. V roku 1963 založil a niekoľko rokov aj riadil „Štúdia novej hudby“. V roku 1971 sa stáva profesorom skladby na Národnom konzervatóriu v Kolíne nad Rýnom, kde pôsobil do roku 1977. Od roku 1998 organizoval každoročné tzv. „Stockhausenove kurzy“ v Kürtene.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]