Karneval v Ríme

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Karneval v Ríme (nem. Der Karneval in Rom) je opereta, ktorú skomponoval Johann Strauss ml..

Premiéra sa konala 1.marca 1873 v Theater an der Wien. Kvalitné libreto napísali Josef Braun a Richard Genée. Bola to druhá Straussova opereta, prevláda v nej rytmus polky. Na rozdiel od prvej (Indigo a štyridsať zbojníkov) autor prejavil viac scénického pohľadu, hudba je viac „ponorená“ do deja. Opereta bola úspešná doma aj v zahraničí.

Dej operety bol prepracovaný v roku 1912 Josefom Kleinom a dielo bolo uvedené pod novým názvom Der blaue Held (Modrý hrdina). Nová verzia sa však nezaznamenala výraznejší úspech.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Mária, mladá slečna z vidieka sa zamiluje do maliara Artúra Bryka. Ten jej namaľuje portrét. Keď Artúr odíde do Ríma, Mária portrét predá, aby získala peniaze na cestu a mohla sa vybrať za svojou láskou. Prezlečie sa do mužských šiat, Artúr ju nespozná a vezme ju za svojho učňa. V tom čase Artúr dvorí grófke Falconiovej. Mária tomu chce zabrániť a preto začne sama grófku zvádzať. Prichytí ich však gróf a Máriu vyzve na súboj.

Do Ríma prichádzajú Hesse a Rafaeli, ktorí kúpili od Márie obraz. Keď Artúr obraz uvidí, spozná vo svojom učni Máriu. Počas nasledujúcej veľkej karnevalovej slávnosti sa všetky osoby stretávajú, a všetky problémy sa urovnajú.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]