Preskočiť na obsah

Karol Joseph Bobko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karol Joseph Bobko
astronaut NASA
Karol Joseph Bobko
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie23. december 1937
New York, New York, USA
Úmrtie17. august 2023 (85 rokov)
Predchádzajúce zamestnaniepilot
Hodnosťplukovník USAF
Čas vo vesmíre16 dní 2 hodiny 3 minúty
Kozmonaut od1966 resp. 1969
MisieSTS-6, STS-51-D, STS-51-J
Znaky misií
Kozmonaut do1. januára 1989

Karol Joseph Bobko (* 23. december 1937, New York, New York, USA – † 17. august 2023[1]) bol americký astronaut poľského pôvodu z programov MOL, Apollo, Skylab a STS - letov s raketoplánmi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej škole bol študentom Brooklyn Technical High School v New Yorku. Na akadémii vojenského letectva (USAF Academy) získal titul inžinier v roku 1959. Po absolvovaní univerzitných štúdií v Južnej Karolíne (University of Southern California) získal v roku 1970 titul magistra kozmických vied. V júni 1966 bol vybraný pre vojenský kozmický Program MOL. V roku 1969 sa stal členom skupiny pripravujúcich sa amerických kozmonautov NASA. Bol členom tímu Skylab Medical Experiments Altitude Test. Potom bol členom podpornej posádky programu Sojuz-Apollo. A ešte neskôr sa zacvičil pre lety na raketoplánoch. Stal sa 115 kozmonautom Zeme. Mal prezývku Bo.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel vo vylepšenom raketopláne Challenger v apríli 1983 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Veliteľom bol Paul Weitz, v štvorčlennej posádke boli ďalej Dr. Franklin Musgrave a Donald Peterson. Hlavnou a tiež splnenou úlohou letu bolo vypustiť na orbitálnu dráhu veľkú družicu TDRS-1. Pristáli po piatich dňoch na základni Edwards.

Pri druhom lete o dva roky neskôr bol už veliteľom lode. Letel na raketopláne Discovery spoločne so šiestimi ďalšími kozmonautmi, medzi ktorými bol aj senátor Jake Garn, ďalej Donald Williams, Dr. Margaret Seddonová, Stanley Griggs, Dr. Jeffrey Hoffman a technik firmy McDonnell Douglas Charles Walker. Štartovali opäť na Floride, tiež pristátie bolo zhodné s prvým letom. Na orbite vypustili družice Anik C-1 a Leasat 3. Druhá družica však po vypustení nezačala fungovať napriek mnohým pokusom kozmonautov ju opraviť. Každý taký neúspech ovplyvnil finančný výťažok letu.

Ešte v tom istom roku letel po tretíkrát. Bol to let financovaný armádou, čisto vojenský. Štart aj pristátie bolo rovnaké, aj keď všetko v tajnosti, na palube raketoplánu Atlantis bol plukovník Bobko, pplk. David Hilmers, plk. Robert Stewart a major William Pailes. Počas štyroch dní na orbite vypustili dve identické špionážne družice USAF typu DSCS III.

Počas svojich troch letov strávil vo vesmíre 16 dní.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

K 1. januáru 1989 odišiel z NASA. V rokoch 1999 - 2001 býval v Houstone.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Karol ‘Bo’ Bobko, astronaut who flew 3 shuttle missions, dies at 85 [online]. 2023-08-18. Dostupné online.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]