Kastanety

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kastanety

V iných jazykoch
tal. Nacchere
nem. Kastagnetten
angl. Castanets
franc. Castagnettes
špa. Castañuelas
Klasifikácia
Podľa orchestrálnej
praxe
Úderné nástroje
Podľa spôsobu
vzniku tónu
Idiofóny

Kastanetyperkusné hudobné nástroje používané prevažne vo španielskom folklóre, rómskej hudbe a hudbe latinskej Ameriky. Pôvod majú pravdepodobne v starovekom nástrojmi z mušlí, ktorý pochádzal z dnešnej Kréty. Tvar mušle si kastanety zachovali dodnes, ale ako východiskový materiál sa väčšinou používa drevo. Ich španielsky názov castañuelas je odvodený od slova Castano – gaštan.

Kastanety neodmysliteľne patrí predovšetkým ku španielskemu tancu flamenco.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Kastanety sú dve plytké mištičky s plochými okrajmi a uškami s otvormi, ktorými je prevlečená šnúrka. Vyrábajú sa najčastejšie z tvrdého dreva, ale aj z kosti alebo rohoviny. Dnes sa objavujú aj nástroje z laminátu. Kastanety používané v orchestri bývajú opatrené držadlom. Zvuk vydáva celá hmota nástroja, kastanety preto patrí medzi idiofóny. Niekedy, napríklad v Česku, môžeme tiež v hudobninách nájsť napodobeniny kastanet z umelej hmoty.

Hra[upraviť | upraviť zdroj]

Pri tradičnom použití má tanečnica pri tanci kastanety navlečené špagátom na palci. Jedna polovica spočíva na dlani. Zvuk, ktorý sprevádza rytmus hudby aj tanca, potom vydáva rýchle klapnutie prstov do druhej polovice. Možno tak docieliť aj dlhšiu séria rýchlo sa opakujúcich úderov.

Obyčajne tanečník alebo hudobník používa dva páry kastanet so zvukom mierne odlišnej výšky, v každej ruke má jeden pár. V pravej ruke sa zvyčajne drží pár s vyšším zvukom, zvaný hembra (ženský), v ľavej ruke ruke potom pár s hlbším zvukom, zvaný macho (mužský).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kastanety

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kastaněty na českej Wikipédii.