Katarína Chovancová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katarína Chovancová
Katarína Chovancová
poslankyňa mestského zastupiteľstva v Skalici
Momentálne v úrade
od 2018
Biografické údaje
Narodenie11. júl 1993 (27 rokov)
Skalica, Slovensko
Alma materLes Roches International School of Hotel Management Marbella
Rodina
RodičiaStanislav Chovanec

Katarína Chovancová, BBA (* 11. júl 1993, Skalica) je bývalá slovenská golfistka, reprezentantka Slovenska, národná majsterka v hre na rany a niekoľkonásobná víťazka FALDO Series Slovakia Championship.[1]

V roku 2018 bola zvolená za poslankyňu mestského zastupiteľstva v Skalici, kde zároveň pôsobí ako členka mestskej rady.[2] Je dcérou bývalého primátora mesta Skalica Ing. Stanislava Chovanca.

Športová kariéra[upraviť | upraviť kód]

Golfové začiatky[upraviť | upraviť kód]

Katka mala už odmalička vzťah k športu a medzi jej najväčšie záľuby patril tenis, ktorému sa niekoľko rokov aktívne venovala. Jej prvý kontakt s golfom prišiel v trinástich rokoch, počas Veľkej noci na Táľoch. Ako neskôr uviedla pre UnitedLife, svoju úvodnú lekciu zvládla so cťou: „Podarilo sa mi niekoľko pekných odpalov na drivingu a po zistení, že tá špicatá vec je teečko, som sa rozhodla zobrať si ich pár domov a nechať si ich ako pamiatku." Po tejto skúsenosti si predsavzala, že absolvuje výukový kurz, aby získala zelenú kartu, ktorá by jej umožnila vstup na golfové ihriská. V nasledujúcich dvoch rokoch si pomaly osvojila základné techniky hry a golf sa stal jej najobľúbenejšou voľnočasovou aktivitou.[3]

Športová kariéra
Katarína Chovancová
Aktívna činnosť
2009 – 2014
Klub
Golf Club Skalica
Tréner
Karel Skopový (Master PRO)
Najvýraznejšie úspechy
Medzinárodné majstrovstvá Slovenska1. miesto (2012)
Faldo Series Grand Final- Severné Írsko2. miesto (2012)
FALDO Series Slovakia Championship1. miesto (2010, 2011, 2012)
Univerzitné majstrovstvá Slovenska1. miesto (2012)
SKGA Tour III. Kaskády1. miesto (2013)
Juniorské majstrovstvá Rakúska3. miesto (2012)
KPMG SKGA Tour - Báč1. miesto (2014)
Ocenenia
Golfistka roku v kategórii žien do 21 rokov2012, 2013

Spolupráca s Karlom Skopovým[upraviť | upraviť kód]

Zlom nastal v roku 2009, kedy bola Katka predstavená profesionálnemu trénerovi a majiteľovi rovnomennej akadémie Karlovi Skopovému.[4] Pod jeho taktovkou začala postupne absolvovať domáce turnaje a zdokonaľovať sa v herných činnostiach. Veľkou oporou v jej osobnom raste boli rodičia, jej otec neskôr na viacerých podujatiach figuroval ako Katkin caddie (pozn. osoba, ktorá na ihrisku hráčovi radí a pomáha). Za pomerne krátky čas sa jej podarilo poskočiť v rebríčku na vrchné pozície, vďaka čomu sa jej naskytla možnosť zúčastniť sa zahraničných turnajov. Jedným z takých bol aj Faldo Series Grand Final, ktorý sa konal v Enniskillen, v Severnom Írsku. Na ňom obsadila druhé miesto v kategórii žien do 21 rokov, pričom v poradí bez rozdielu veku a pohlavia jej vďaka trom vyrovnaným kolám patrila delená siedma priečka.[5] Na turnaji sa stretla s jedným zo svojich najobľúbenejších hráčov a vzorov, Rory McIlroy, o ktorom sa v rozhovore pre magazín Golf vyjadrila, že má všetky predpoklady na to byť svetovou jednotkou.[6] Rory McIlroy na pozíciu svetovej jednotky skutočne dosiahol a udržal si ju takmer dva roky.

Národná majsterka v hre na rany[upraviť | upraviť kód]

Po výborných výsledkoch doma i v zahraničí prišiel Katkin najväčší úspech. V auguste 2012 sa zúčastnila otvorených majstrovstiev Slovenska, na ktorých obsadila celkovú prvú pozíciu v hre na rany. Stala sa tak národnou majsterkou[7] a ešte ten rok bola vyhlásená za golfistku roka v kategórii žien do 21 rokov[8]. Spolu s Anetou Abrahámovou a Natáliou Hečkovou reprezentovala Slovensko na Majstrovstvách sveta v Turecku[9], zúčastnila sa Tímových majstrovstiev dievčat v Sardínii a obsadila prvé miesto na Univerzitných majstrovstvách Slovenska. Svoju stúpajúcu formu spečatila ziskom prvenstva na prestížnom turnaji Faldo Series Slovak Championship[10], ktoré bolo už jej tretím v poradí.

Koniec hráčskej kariéry[upraviť | upraviť kód]

Pred začiatkom sezóny 2013 utrpela menšie zranenie, ktoré ju časom začalo obmedzovať v hre. V lete preto podstúpila lekársky zákrok a na niekoľko týždňov vypadla zo súťažného diania. Aj napriek tomu sa jej podarilo zaznamenať výborné výsledky, absolvovala turnaj profesionálov Allianz Ladies Slovak Open na Táľoch a po druhý raz si odniesla ocenenie golfistka roku. Na jar 2014 sa ešte zúčastnila KPMG SKGA Tour v Báči, kde obsadila celkovú prvú priečku.[11] Po opakovaných zdravotných problémoch sa však nakoniec rozhodla v aktívnej činnosti nepokračovať. S hráčskou kariérou sa rozlúčila na vrchole ako slovenská jednotka medzi ženami.

Vzdelanie[upraviť | upraviť kód]

Stredoškolské vzdelanie dokončila osemročným štúdiom na miestnom Gymnáziu F. V. Sasinka a popri športovej činnosti absolvovala bakalársky stupeň v odbore Environmentálne manažérstvo na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Po ukončení hráčskej kariéry sa rozhodla pre štúdium manažmentu na uznávanej medzinárodnej univerzite Les Roches International School of Hotel Management v španielskej Marbelle, ktoré neskôr ukončila s červeným diplomom a titulom Bachelor of Business Administration (BBA). V súčasnosti je poslucháčkou druhého ročníka inžinierskeho štúdia na Vysokej škole hotelovej v Prahe a súbežne s tým študentkou prvého ročníka bakalárskeho štúdia na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ).

Komunálna politika[upraviť | upraviť kód]

V lete 2018 verejne podporila kandidátku na primátorku mesta Skalica, Oľgu Luptákovú, a prijala jej pozvanie do tímu ľudí uchádzajúcich sa o poslanecký mandát. V komunálnych voľbách, ktoré sa konali 10. novembra, sa so 457 platnými hlasmi umiestnila na prvom mieste v druhom volebnom obvode a stala sa poslankyňou mestského zastupiteľstva v Skalici pre obdobie 2018 – 2022.[12] Na ustanovujúcom zasadaní bola poslaneckým zborom zvolená do mestskej rady a neskôr tiež za členku kultúrnej komisie pri MsZ.[13] Podľa jej vlastných slov by sa rada venovala oblasti športu a cestovného ruchu v Skalici.[14]

Aktivity[upraviť | upraviť kód]

Po návrate zo Španielska sa Katka na istý čas vrátila ku golfu ako trénerka detí a mládeže, pod hlavičkou domáceho Golf Club Skalica, a neskôr bola zvolená za viceprezidentku rovnomenného občianskeho združenia, kde pôsobí dodnes. Okrem športu sa tiež sústredí na podporu cestovného ruchu. Je zastupujúcim členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Záhorie, ktorá združuje okolité mestá a podnikateľské subjekty s cieľom rozvoja turistiky a podpory regiónu Záhorie.

Referencie[upraviť | upraviť kód]