Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (Sarajevo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála Najvätejšieho Srdca Ježišovho v Sarajeve

Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Sarajeve je hlavnou rímskokatolíckou katedrálou v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny Sarajevo. Je centrom Vrhbosenskej rímskokatolíckej arcidiecézy. Súčasne je najväčšou rímskokatolíckou katedrálou na Balkánskom polostrove.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Po okupácii Bosny a Hercegoviny Rakúsko-Uhorskom v roku 1878 sa začali na jej území stavať rímskokatolícke chrámy. Aj v Sarajeve žila početná katolícka komunita Chorvátov, a preto vzniká potreba postavenia dôstojného svätostánku pre rímskych katolíkov. Veľké zásluhy na stavbe katedrály mal najmä chorvátsky arcibiskup Josip Stadler. Základný kameň bol položený 25. VIII. 1884 a stavba bola dokončená v roku 1889. Zasvätená bola Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Katedrála utrpela veľké škody pri obliehaní Sarajeva počas občianskej vojny v deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Katedrála bola podľa plánov architekta Josipa Vancoša v neogotickom architektonickom stavebnom štýle. Jeho prvky sú doplnené aj neorománskymi doplnkami. Ide o stavbu s dvoma vysokými zvonicami. Nad hlavným portálom sa nachádza monumentálna rozeta (ružica). Šesť zvonov dostala katedrála ako dar slovinského národa a inštalované boli v roku 1887. Katedrála bola niekoľkokrát renovovaná ( 1932, 1985/1989 )

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]