Katedrála a metropolitný kostol svätého Petra v Yorku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Yorská katedrála

Katedrála a metropolitný kostol Svätého Petra v Yorku (angl. Cathedral and Metropolitical Church of St Peter in York), známa ako Yorská katedrála, je gotická katedrála v meste York v Anglicku a je najväčšia svojho druhu v Severnej Európe. Je sídlom Arcibiskupa z Yorku (druhého najvyššieho hodnostára anglikánskej cirkvi) a katedrálou Yorskej diecézy.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyznačuje sa bohato zdobenou hlavnou chrámovou loďou v perpendikulárnom slohu dokončenou roku 1338, veľkým mozaikovým východným oknom zhotoveným roku 1408, najväčším stredovekým mozaikovým oknom na svete. V severnej priečnej lodi sa nachádza okno piatich sestier s oblúkmi vysokými 16 m a v južnej priečnej lodi známe kruhové okno.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou cirkevnou stavbou, na mieste, kde stojí súčasná katedrála, bol drevený kostol postavený roku 627 v rýchlosti k pokrsteniu Edwina, kráľa Northumbrie. Potom bola roku 630 zahájená stavba kamennej stavby, dokončenej roku 637. Kostol začal skoro chátrať a od roku 670 bola prevádzaná jeho oprava vrátane neskoršej výstavby školy a knižnice, ktoré boli v 8. storočí jedny z najväčších na severe Európy.

Interiér katedrály

Roku 741 bol kostol zničený ohňom a bol obnovený do robustnejšej podoby. Roku 1066 tu bol korunovaný Viliam I. za anglického kráľa. V období na začiatku 11. storočia bol kostol niekoľkokrát poškodený ohňom a znovu opravovaný už v normanskom slohu.

Stavba gotickej katedrály, ktorá mala byť porovnateľná s Canterburskou katedrálou, bola zahájená roku 1220. Prvými časťami boli severné a južné priečne chrámové lodi dokončené roku 1250 v ranogotickom slohu. Bola tiež dokončená stavba masívnej hlavnej veže s drevenou strechou.

Klenba kaplnky

Stavba kapituly bola začatá v 60. rokoch 13. storočia a bola ukončená roku 1296. Široká hlavná loď bola budovaná od 80. rokov 13. storočia na normanských základoch. Vonkajšia strecha bola dokončená roku 1330, ale strop bol hotový až roku 1390. Stavba ďalej pokračovala vo východnom krídle. Roku 1407 sa zrútila hlavná veža, piliere potom boli zosilené a nová veža bola dokončená roku 1420. Západné veže boli postavené v rokoch 14331472. Stavba katedrály bola dokončená roku 1472 kedy bola tiež vysvätená.

Reformácia cirkvi za Henricha VIII. viedla k ustanoveniu prvého anglikánskeho arcibiskupa, strate pokladov katedrály a pozemkov, ktoré k nej patrili. V dobe vlády Alžbety I. boli odstraňované všetky katolícke znaky – boli zničené mnohé náhrobky, okna a oltáre. V čase občianskej vojny bolo mesto obsadené Cromwellovym vojskom, ale jeho veliteľ Thomas Fairfax nepripustil poškodenie katedrály.

V rokoch 17301736 bola vytvorená nová mramorová podlaha chrámu a od roku 1802 bola zahájená kompletná obnova katedrály. Avšak 2. februára 1829 bola katedrála v dôsledku podpaľačského útoku poškodená požiarom. Oheň zničil východné krídlo a ďalší požiar roku 1840 spôsobil zničenie strechy nad hlavnou chrámovou loďou, juhovýchodnej veži a južnej chrámovej lodi. Obnova požiarmi poničenej katedrály bola zahájená až roku 1858.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yorská katedrála na českej Wikipédii.