Preskočiť na obsah

Katedrála svätého Erika (Štokholm)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála svätého Erika
Interiér katedrály

Katedrála svätého Erika (švéd. Sankt Eriks katolska domkyrka) je rímskokatolícka katedrála, nachádzajúca sa v hlavnom meste Švédska Štokholme. Švédsko je od čias reformácie (16.storočie) protestantskou krajinou. Rímskokatolícka cirkev tu bola prenasledovaná a legalizovaná bola až v druhej polovici 19. storočia.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Katedrála bola postavená v roku 1892, keď bola vo Švédskom kráľovstve po dlhých rokoch zákazu tolerovaná rímskokatolícka cirkev. Počet katolíkov začal rásť najmä po prisťahovaleckej vlne z Poľska a z iných katolíckych krajín. Pribúdal však aj počet konvertitov švédskeho pôvodu. Od roku 1953kostol štatút katedrály. Kapacita pôvodného kostola bola malá, preto bola v roku 1983 zrealizovaná veľká rekonštrukcia a kostol sa výrazne rozšíril. Prispôsobil sa tak potrebám rýchlo rastúcej rímskokatolíckej komunite v hlavnom meste krajiny. 8. júna 1989 navštívil katedrálu pápež Ján Pavol II.
Katedrála je pomenovaná po švédskom kráľovi z 12. storočia Erikovi IX., ktorý mal výrazný podiel na christianizácii škandinávskych krajín. Rímskokatolícka cirkev ho za jeho zásluhy svätorečila.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o jednoloďovú baziliku s dvoma vežami, ktoré dosahujú výšku 27 metrov. Neorománsku fasádu zdobí portál s rozetou. interiér chrámu je taktiež neorománsky s výraznými prvkami moderny. V chráme sa nachádzajú obrazy a sochy svätcov švédskeho pôvodu a veľmi zaujímavá krížová cesta. Najvýraznejšia rekonštrukcia z roku 1983 výrazne kostol rozšírila a zmodernizovala. Bola financovaná z darov miestnych katolíkov, hlavne nemeckého pôvodu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]