Katedrála svätého Petra (Beauvais)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála svätého Petra v Beauvais

Katedrála svätého Petra v Beauvais (franc. Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais) je nedokončená katedrála v meste Beauvais v departemente Oise, zaklenutá najvyššou gotickou klenbou na svete.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Počiatky kostola sa datujú do 10. storočia. Po požiari roku 1225 sa začala v nasledujúcom roku výstavba novej katedrály. Mesto Beauvais v tej dobe patrilo k najbohatším francúzskym mestám a miestna katedrála mala byť jednou z najveľkolepejších stavieb svojej doby. Okolo polovice 13. storočia došlo počas stavebných prác k zmene plánov, stavba chóru bola zavŕšená extrémne pretiahnutými oknami a klenbou v rekordnej výške cez 48 metrov. Chór bol dokončený v roku 1272, ale už v roku 1284 sa zrútil. Dôvodom zrútenia nebola výška stavby, ale chyby v opornom systéme. Pri oprave bol zdvojený počet pilierov a tým sa oporný systém posilnil (napriek tomu nie je katedrála dodnes úplne v poriadku a sú potrebné nákladné podporné opatrenia).

Po oprave stavba pokračovala budovaním priečnej lode a následne mohutnej veže nad krížením. To sa ukázalo byť chybou, pretože sa veža krátko po dokončení v roku 1573 zrútila a poškodila katedrálu. Klenba bola druhýkrát opravená v roku 1575, k úplnej dostavbe však už nedošlo.

Katedrála bola budovaná súčasne s katedrálou v Amiens, takže je dnes ťažké určiť, ktorá z nich je vzorom pre druhú; ďalšie inšpiráciou bola stavba katedrály v Bourges.[1]

V katedrále sú zachované vitráže zo 14., 15. a 16. storočia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Toman Rolf. Gotika. Architektura, sochařství, malířství. Praha : Slovart, 2005.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Katedrála sv. Petra (Beauvais) na českej Wikipédii.