Katharina Lutherová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Katharina Lutherová rodená von Bora (* 29. január 1499 Lippendorf – † 20. decembra 1552 Torgau) bola nemecká cisterciánska mníška a neskôr manželka reformátora Martina Luthera.

Katharina Lutherová
Katharina Lutherová
Katharina Lutherová
Narodenie29. január 1499
Lippendorf
Úmrtie20. december 1552
Torgau
Národnosťnemecká
ManželMartin Luther
Deti6
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Katharina Lutherová

Život[upraviť | upraviť zdroj]

O jej živote je známe pomerne málo, Pochádzala zo schudobnelej saskej šľachtickej rodiny. V roku 1504 bola vyslaná za vzdelaním do kláštora benediktínskeho rádu v meste Brehna. V roku 1509 bola prijatá do cisterciánskeho kláštora Marienthron. Spolu s ďalšími mníškami sa zoznámila s Lutherovým reformným hnutím a na Veľkú noc roku 1523 s ôsmimi z nich tajne z kláštora utiekla.

Katharina von Bora a Martin Luther uzavreli manželstvo v roku 1525 (oddal ich pôvodne katolícky kňaz Johannes Bugenhagen), bol medzi nimi vekový rozdiel šestnásť rokov. Žili potom v priestoroch bývalého augustiniánskeho kláštora. Katharina sa tam podarilo vytvoriť prosperujúce poľnohospodársku usadlosť a dosiahnuť určitého blahobytu. Okrem toho pomáhala bývalým mníškam v ošetrovaní chorých. S Martinom Lutherom mali šesť detí, okrem toho sa starali o štyri siroty. Po Lutherovej smrti žila v chudobných pomeroch v rôznych mestách, na úteku pred vojnou a morom. Jej posledné slová údajne bola: "Držím sa Krista tak ako tŕň odevu."

Filmy o Katharine Lutherovej[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Katharina Lutherová na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).