Preskočiť na obsah

Kathy Bakerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kathy Baker
Celé menoKatherine Whitton Baker
Narodenie 8. jún 1950 (74 rokov)
Midland, Texas, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1983 – súčasnosť
ManželDonald Camillier (1985-1999)
Steven Robman (2003- )
Deti2

Katherine Whitton Baker (* 8. jún 1950, Midland, Texas, USA) je americká herečka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bakerová sa narodila v Midlande v Texase. Je dcérou geológa Johna Seawanda Bakera a jeho francúzskej manželky Helen Andree. Navštevovala strednú školu na Mills High School v Millbrae v Kalifornii, ktorú končila v roku 1968. Jej inštruktorka drámy, Allen Knight, bola hlavným vplyvom jej túžby stať sa profesionálnou herečkou. Začiatkom 70. rokov študovala herectvo na Kalifornskom inštitúte umenia. Neskôr získala titul B.A. titul (1977) na UC Berkeley.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Bakerová začala svoju hereckú kariéru v divadle, v San Francisco's Magic Theatre a účinkovala v niekoľkých hrách Sama Sheparda. Neskôr sa dostala do inscenácie Fool for Love (1983), ktorá sa konala mimo Broadwayu, kde sa objavila po boku Eda Harrisa. Za túto úlohu získala cenu Obie. V tom istom roku bola obsadená ako Louisa Shepard, manželka Alana Sheparda, v dráme The Right Stuff.

Objavila sa tiež ako prostitútka v dramatickom predstavení Smart (1987) a zotavujúca sa alkoholička a obeť domáceho násilia v Clean and Sober (1988) po boku herca Michaela Keatona.

Menšiu úlohu mala aj v dráme Tima Burtona, Edward Scissorhands, kde hrala po boku Johnnyho Deppa, Winony Ryder či Dianne Wiest.

Od roku 1992 do roku 1996 hrala Bakerová v seriály Picket Fences. Za svoj herecký výkon získala tri krát cenu Primetime Emmy, ocenenie Zlatý glóbus a tiež ocenenie Screen Actors Guild Award. Neskôr sa objavila v seriály Davida E. Kelleyho, Ally McBeal.

V roku 1999 mala jednu z vedľajších úloh v dramatickom filme The Cider House Rules a v roku 2004 si zahrala v Oscarovom filme Cold Mountain, po boku Nicole Kidman, Renée Zellweger a Juda Lawa.

V roku 2010 si zahrala v menej úspešnej čiernej komédií Miss Nobody a o rok neskôr dostala menšiu rolu tiež v televíznom seriály Against the Wall.

V roku 2015 hrala dcéru Blake Lively vo filme The Age of Adaline a od roku 2016 je jednou zo stabilného hereckého obsadenia televízneho seriálu The Ranch spolu s Ashtonom Kutcherom a Elishou Cuthbert.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Žije v južnej Kalifornii so svojím druhým manželom, režisérom a producentom Stevenom Robmanom, za ktorého sa vydala v roku 2003. Má syna a dcéru so svojím prvým manželom Donaldom Camillierim.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kathy Baker na anglickej Wikipédii.