Preskočiť na obsah

Kayla Barronová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kayla Barronová
Astronautka NASA
Astronautka NASA
Št. príslušnosťUSA
Narodenie17. september 1987 (36 rokov)
Pocatello, Idaho, USA
Súčasné zamestnanieInžinierka
Predchádzajúce zamestnanieVojenská dôstojníčka, inžinierka, astronautka NASA
Hodnosťmajor
Čas vo vesmíre177 dní, 2 hodiny a 39 minút
Čas výstupov do otvoreného vesmíru13 hodín, 26 minút
Kozmonaut od9. decembra 2020
MisieSpaceX Crew-3 (Expedícia 66/67)
Znaky misií

Kayla Jane Barronová (angl. Kayla Barron rodená Saxová, * 19. septembra 1987, Pocatello, Idaho, USA) je americká vojenská dôstojníčka, inžinierka a astronautka NASA. Barronová bola v júni 2017 vybraná ako členka tréningovej skupiny astronautov NASA 22 a neskôr sa kvalifikovala ako astronautka v roku 2020. Barronová sa zúčastnila na svojom prvom vesmírnom lete SpaceX Crew-3 ako členka posádky Expedície 66/67, ktorá odštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici 10. novembra 2021. Pred nástupom do NASA bola Barronová dôstojníčkou ponorkového vojska námorníctva USA.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Kayla Barronová sa narodila 19. septembra 1987 v Pocatelle v štáte Idaho v Spojených štátoch Lauri a Scottovi Saxovcom. Jej rodina sa presťahovala do Richlandu v štáte Washington, kde v roku 2006 absolvovala Richlandskú strednú školu. Po jej skončení Barronová navštevovala Námornú akadémiu Spojených štátov amerických, ktorú ukončila v roku 2010 s titulom bakalár v odbore systémové inžinierstvo.

Počas štúdia bola Barronová členkou bežeckého a atletického tímu Midshipmen[4]. Po ukončení štúdia Barronová navštevovala Peterhouse na Univerzite v Cambridgei na základe Gatesovho cambridgeského štipendia. V roku 2011 tu získala titul magister filozofie v odbore jadrové inžinierstvo. Motivovaná túžbou riešiť antropogénnu zmenu klímy sa v rámci svojho postgraduálneho výskumu zamerala na modelovanie palivového cyklu pre koncepciu jadrového reaktora novej generácie s tóriovým palivom, ktorý je známy ako podkritický reaktor poháňaný urýchľovačom.

Barronová je vydatá za Toma Barrona, dôstojníka špeciálnych jednotiek americkej armády. Má rada turistiku, beh a čítanie.

Vojenská kariéra

[upraviť | upraviť zdroj]

Po získaní magisterského titulu patrila Barronová k prvej skupine žien, ktoré sa stali vojnovými dôstojníčkami na ponorkách. Absolvovala program výcviku dôstojníkov námorníctva pre jadrové elektrárne a ponorky a bola pridelená na ponorku USS Maine triedy Ohio. Počas služby na USS Maine Barronová absolvovala tri hliadky ako divízny dôstojník. Po pridelení na ponorku bola Barronová až do svojho výberu za astronautku vlajkovou asistentkou superintendenta na námornej akadémii.

Kariéra v NASA

[upraviť | upraviť zdroj]

V júni 2017 bola Barronová vybraná za členku 22. tréningovej skupiny astronautov NASA a začala dvojročný výcvik. Bola piatou absolventkou námornej akadémie, ktorá bola vybraná za kandidátku na astronautku.[1]

Pripravovala sa na misiu SpaceX Crew-3, počas ktorej pracovala na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ako špecialistka misie. Na palube kapsule SpaceX Crew Dragon Endurance odštartovala 10. novembra 2021 a slúžila ako účastníčka dlhodobej misie Expedícia 67. Crew-3 pristála v Mexickom zálive 6. mája 2022 po 176 dňoch vo vesmíre.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. POTTER, Sean. NASA Names Artemis Team of Astronauts Eligible for Early Moon Missions [online]. NASA, 2020-12-09, [cit. 2023-04-02]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

https://www.nasa.gov/specials/artemis-team/

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kayla Barron na anglickej Wikipédii.