Kazanská katedrála (Petrohrad)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 59° 56′ 03.48″ s.š., 30° 19′ 28.2″ v.d.

Kazanská Katedrála
socha M.I. Kutuzova pred chrámom
Pohľad na katedrálu

Kazanská katedrála (rus. Каза́нский кафедра́льный собо́р - Kazanskij kafedraľnyj sobor) patrí medzi najkrajšie pravoslávne katedrály na území Ruska. Na prvý pohľad sa výrazne odlišuje od iných pravoslávnych chrámov v meste a v celom Rusku, pretože nebola postavená v tradičnom ruskom štýle.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ruský imperátor Pavol I. túžil po spojení pravoslávia s katolíckou cirkvou, a preto si prial v hlavnom meste postaviť chrám, ktorý by túto jednotu reprezentoval. Preto nám katedrála pripomína aj so svojou kolonádou Chrám svätého Petra v Ríme. Katedrála je vybudovaná na Nevskom prospekte v klasicistickom architektonickom štýle. Začala sa budovať v roku 1801 za vlády imperátora Alexandra I. a jej hlavným architektom bol Andrej Voronichin. Stavba bola dokončená v roku 1811. Stala sa aj symbolom víťazstva ruskej armády nad Napoleonovou armádou a v interiéri sa nachádza mohyla slávneho ruského vojvodcu M. I. Kutuzova. Pred chrámom sú umiestnené aj sochy veľkých ruských vojvodcov. Prvá patrí M. I. Kutuzovovi a druhá Barclaymu de Tolly. Ich autorom je Boris Orlovský. V interiéri sa nachádza vzácna ikona Matky Božej Kazanskej, ktorá sa do Petrohradu dostala z Moskvy v roku 1712 a do chrámu sa dostala v roku 1811. Počas komunistickej diktatúry bol chrám zmenený na Múzeum dejín ateizmu.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

25. mája 1991 sa v nej opäť konala prvá pravoslávna bohoslužba a neskôr bol vrátený Ruskej pravoslávnej cirkvi. Od 31. decembra 2000 získal chrám status katedrálneho chrámu Sankt-Peterburskej eparchie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]