Preskočiť na obsah

Keltská hudba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Škót hrajúci na gajdy.

Keltská hudba je pojem využívaný hudobnými vydavateľstvami, obchodmi a časopismi na pomenovanie rozsiahlej skupiny hudobných žánrov, ktoré sa vyvinuli z ľudových hudobných tradícií keltského etnika, žijúceho v Európe - v súčasnosti enklávy v Spojenom kráľovstve (Škótsko, Wales, Cornwall, Man), Írsku a vo Francúzsku (Bretónsko). Termín sa rovnako vzťahuje na ústne odovzdávané tradicionály, ako aj na populárnu hudbu, ktorá často obsahuje len nepatrné známky pôvodnej ľudovej hudby.

Geografické rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

V užšom zmysle termín označuje len hudbu Írska a Škótska, pretože z oboch lokalít pochádza pomerne veľa „keltskej“ hudobnej produkcie, aj keď samotní hudobníci/interpreti sa bránia takémuto nálepkovaniu. Získanie nezávislosti Írska od Veľkej Británie v 1922 prinieslo snahy o privlastnenie si pojmu ako špecificky írskeho produktu, čo komplikuje vyššie uvedené konštatovanie.

Ako keltská hudba sa však označujú aj (hlavne folklórne) hudobné prejavy z oblastí Cornwallu, Walesu a ostrova Man v Spojenom kráľovstve), Galície, Kantábrie a Astúrie v Španielsku, Bretónska vo Francúzsku a z Portugalska. V Bretónsku je keltská tradícia obvzvlášť silná, početné festivaly sa konajú celoročne.

Keltská hudba ovplyvnila hudobné žánre aj inde vo svete vďaka Írom/Škótom žijúcim v rôznych, hlavne anglicky hovoriacich krajinách. Napr. v USA írski prisťahovalci výrazne ovplyvnili americké žánre ako bluegrass a country.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Celtic music na anglickej Wikipédii.