Kemper aréna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kemper aréna
Kemper-arena1.jpg
Bývalé názvy
Pittsburgh Civic Arena
Základné údaje
ŠtátSpojené štáty Spojené štáty
PolohaKansas City, Missouri
Svetové súradnice39°05′31″S 94°36′21″Z / 39,091944°S 94,605833°Z / 39.091944; -94.605833Súradnice: 39°05′31″S 94°36′21″Z / 39,091944°S 94,605833°Z / 39.091944; -94.605833
Otvorený1974
MajiteľKansas City
ArchitektHelmut Jahn
Poloha
Poloha v rámci Spojených štátov
Map pointer.svg
Poloha v rámci Spojených štátov

Kemper aréna je štadión v USA. Stavba bola projektovaná architektom Helmutom Jahnom v roku 1970 ako svoj prvý veľký projekt a v neskoršom období sa stal významným architektom svojej doby. Bola vybudovaná v priebehu 18 mesiacov v rokoch 19731974 v časti Stockyards mesta Kansas City v Spojených Štátoch Amerických. Nahradila starú športovú halu s kapacitou 8 000 divákov, čo ďalej nevyhovovalo potrebám mesta aby sa tu mohli hrať aj zápasy profesionálnej basketbalovej a hokejovej ligy.

Jedinečnosť stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Kemper aréna bola revolučnou stavbou a to faktom, že vôbec nemala vnútorné podporné stĺpy zabraňujúce vo výhľade. Jej opornú konštrukciu tvorili exteriérové oceľové nosníky, ktoré boli pre svoju jednoduchosť montáže považované za jedinečný systém. Celý systém je založený na princípe kyvadla kedy oceľové nosníky vysiace z troch masívnych portálov podporujú resp. držia celú konštrukciu železobetónovej strechy. Takmer bezokenná fasáda výrazne kontrastuje s neskorším obdobím tvorby architekta, kedy používal najmä veľkolepé otvorené zasklené priestory. Vonkajší oporný systém však často používal počas svojej kariéry. Majiteľom stavby je Mesto Kansas City a stavba celkovo stála 22 miliónov dolárov. Prostriedky boli získané z viacerých zdrojov prevažne však od Národného športového zväzu.

Slávne osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1970 získalo toto dielo Cenu za architektúru. Arénu využívali rôzne slávne osobnosti ako napríklad v roku 1976 keď sa tu konalo Národné zhromaždenie republikánov, ktorého sa zúčastnili aj prezident Gerald Ford a vice prezident Nelson Rockefeler. Tiež niektoré známe športové tímy ako Cansas city Scouts (NHL) alebo Cansas city Kings (NBA).

Kolaps[upraviť | upraviť zdroj]

Už v roku 1979 obrovská búrka o rýchlosti vetra 112 km/h a hustá prietrž mračien spôsobili pád strechy. V tom čase halu nik nevyužíval a nedošlo k stratám na životoch. Stalo sa to len dva roky pred tým než mestom Kansas City otriasali ďalšie problémy. Vnútorné lávky v roku 1979 ocenenej stavby Hotela Hyatt Regency sa zrútili, bolo usmrtených 114 ľudí a 200 zranených. Ďalší incident, keď sa pričinením ťažkého snehu zrútila strecha podobnej športovej haly v štáte Connecticut, prinútil vtedajších architektov aby seriózne prehodnotili počítačové simulácie statiky budov.

Faktory[upraviť | upraviť zdroj]

Na zrútení strechy sa podpísali dva základné faktory. Prvým bolo, že nosníky držiace strechu, neboli konštruované na takú silu vetra a tak sa zlomili, pričom zničili celú južnú fasádu. V médiách uvádzali, že na zrútenie celej strechy stačilo poškodenie jedného nosníka. Druhým faktorom bol hustý lejak ktorého objemy vody strecha odvádzala do kanálov. Tie však neboli na takúto záťaž projektované a tak sa konvexne prehnutá strecha napĺňala vodou, ktorej váhu konštrukcia nedokázala ďalej udržať. Bola zrútená iba veľká časť strechy, ale tlaková vlna sprevádzajúca pád zničila nielen steny arény ale aj poškodila statiku okolitých budov. Napriek tomu všetky portály ostali nepoškodené. Vyšetrovaním zistili najväčšie nedostatky zrútenej stavby a v priebehu roka bola zrekonštruovaná a znovuotvorená.

Dobudovanie komplexu[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 19911992 bola v komplexe dostavaná Americká kráľovská výstavná hala pre dobytok. Celkové náklady predstavovali 33,4 milióna dolárov. Pôvodná Kráľovská aréna stála mesto Kansas city 650 tisíc dolárov bola však postavená v roku 1922. V roku 1977 bola uskutočnená prestavba samotnej Kemper arény kedy bola hala kapacitne rozšírená o 2 000 miest dobudovaním spodného hľadiska, ďalej 4 jednotky hygieny a vstup pre hendikepované osoby. Najväčším zásahom do pôvodného projektu Helmuta Jahna bolo dobudovanie východného plne zaskleného foyeru, ktorý nekorešpondoval s ostatnými fasádami bez okien. Celý komplex ďalej obsahuje Budovu úradu guvernéra, Divadlo Wagstaff, Americké kráľovské múzeum a Scottov Pavilón slúžiaci pre stále ustajnenie zvierat pre Kráľovskú výstavnú halu dobytka. Poslednou dostavbou areálu boli šesťpodlažné parkovacie garáže.

Literatúra a zdroje[upraviť | upraviť zdroj]