Kempten (Allgäu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kempten

Kempten je najväčšie mesto v historickom regióne Allgäu, v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko. V roku 2006 tu žilo asi 61 000 ľudí.

Leží v údolí rieky Iller, je to druhé najvyššie položené nemecké mesto nad 50 000 obyvateľov. Územie mesta sa skladá z historických štvrtí Kempten, Sankt Lorenz, Sankt Mang a viac než 150 pripojených osád.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kempten patrí medzi najstaršie nemecké mestá. Archeologické doklady predrímskeho osídlenia chýbajú, avšak názov Kambodunon/Cambodunum je keltského pôvodu. Krátko po rímskom ovládnutí severného alpského podhoria (okolo roku 15 pred Kr.) tu mesto preukázateľne existovalo, je zmienené napríklad v IV. knihe Strabónovej geografie. Je možné, že v 1. storočí bolo Cambodunum centrom rímskej provincie Raetie predtým, než túto funkciu prevzal novšie založený Augsburg. Mesto zažilo rozkvet v 2. storočí, avšak potom nastal úpadok.

Od roku 740 tu pôsobili mnísi zo St. Gallen, v roku 774 vzniklo samostatné opátstvo. Kláštor postupne ovládol celé okolie, v roku 1213 udelil cisár Fridrich II. Štaufský jeho opátom v léno celé kemptenské grófstvo. Samotné mesto však bolo v roku 1289 na základe privilégia Rudolf I. Habsburský z poddanstva kláštora vybraté a stalo sa ríšskym mestom. Okolo kláštora potom vzniklo nové mesto, poddané kláštoru. Rozdelenie mesta medzi mešťanov a kláštor viedlo k častým sporom, niekedy i násilným.

V roku 1525 za sedliackej vojny bol kemptenský kláštor úplne vyplienený jeho vlastnými poddanými, čo využili kemptenskí mešťania a mesto odkúpilo od opáta všetky zvyšné práva nad Kemptenom za 32 000 zlatých. Mesto sa tiež priklonilo k reformácii, avšak kláštoru poddaná časť mesta zostala naďalej katolícka.

Počas tridsaťročnej vojny boli obe časti mesta spustošené vojskami a vypukla morová epidémia, takže počet obyvateľov klesol zo 6 000 na 900. Povojnová obnova bola vzhľadom na rivalitu oboch častí veľmi pomalá.

Za napoleonských vojen, v roku 1802, bol Kempten začlenený do Bavorska a obe časti administratívne zjednotené, zjednotenie po stránke spoločenskej a stavebnej však trvalo dlhú dobu. Industrializácia začala v Kemptene najprv textilným, papierenským a potravinárskym priemyslom. V miestnej zápalkárni bolo v roku 1898 uskutočnené prvé priemyslové využitie dieselového motoru na svete.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kempten (Allgäu) na českej Wikipédii.