Kenneth Branagh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kenneth Branagh
britský herec a filmový režisér
britský herec a filmový režisér
Narodenie10. december 1960 (63 rokov)
Belfast, Severné Írsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Kenneth Branagh

Kenneth Branagh (* 10. december 1960, Belfast, Severné Írsko) je britský herec a filmový režisér, známy najmä vďaka svojim filmovým adaptáciám shakespearových hier.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ako deväťročný sa spoločne s rodinou presťahoval do Readingu neďaleko Londýna. Dôvodom boli neustále roztržky medzi katolíkmi a protestantmi. V novej škole ho spolužiaci šikanovali, kvôli jeho írskemu prízvuku. Rýchlo sa naučil ten anglický a dodnes je známy tým, že dokáže napodobniť ľubovoľný prízvuk. Ako osemnásťročný získal štipendium na prestížnej londýnskej Royal Academy of Dramatic Art, kde sa stal jedným z najúspešnejších študentov v ročníku. Po štúdiu hral na West Ende i s Royal Shakespeare Company v Stratford upon Avon.

Do povedomia divadelnej verejnosti sa zapísal najmä svojím stvárnením Henricha V. V tomto čase spoluzaložil divadelný súbor Renaissance Theatre Company. V roku 1989 príbeh o Henrichovi V. upravil do filmovej verzie. Sám si zahral hlavnú postavu a ujal sa aj réžie. Po jeho boku sa objavila herečka Emma Thompsonová, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou. Branagh si za svoj výkon vyslúžil nomináciu na Oscara v kategórii najlepší. Okrem tejto adaptácie natočil v roku 1993 aj pôvodne divadelnú hru Veľa kriku pre nič, odohrávajúcu sa v slnečnom Toskánsku. Jeho štvorhodinová verzia Hamleta s plejádou hollywoodskych hercov patrí k jednej z najlepších filmových spracovaní príbehu o dánskom princovi. V roku 1999 natočil komédiu Márna lásky snaha, ktorú pojal v štýle muzikálov z tridsiatych rokov. Z roku 2006 pochádza jeho ďalšia adaptácia, komédia Ako sa vám páči. Diváci ho poznajú i z jeho spracovania Frankensteina, alebo ako narcistického učiteľa obrany proti čiernej mágii Gilderoya Lockharta z filmov o Harrym Potterovi. Najnovšie stvárnil postavu detektíva Herculea Poirota vo filmoch Vražda v Oient Exprese (2017), Smrť na Níle (2022) a Prízrak v Benátkach (2023), ktoré sám režíroval. Jeho súčasnou partnerkou je výtvarníčka Lindsay Brunnock, ktorá s ním spolupracovala na natáčaní filmu o anglickom polárnikovi Ernestovi Shackletonovi.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Herec[upraviť | upraviť zdroj]

Režisér[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]