Kepler (družica)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
2009-011A – Kepler
Kepler Space Telescope.jpg
Prevádzkovateľ:NASA
Výrobca:Ball Aerospace & Technologies Corp.
Typ misie:
Družica:Slnka
Dátum štartu:7. marec 2009
Kozmodróm:Eastern Test Range
Nosná raketa:Delta II
Zánik:2018[1]
Trvanie:9 rokov
NSSDC ID:2009-011A Space 40
Hmotnosť:1040,7 kg (prázdna)
uprav

Kepler (iné označenie Discovery 10) je vedecká družica, ktorej úlohou je hľadať extrasolárne planéty veľkosťou porovnateľné so Zemou. Približne 100 000 hviezd vo vybranej oblasti (blízko galaktickej roviny) bude skúmať fotometer s CCD prvkami, ktorý by mal na základe zmien intenzity žiarenia materských hviezd počas prechodu planét popred hviezdy disk detegovať tieto planéty.

Družica odštartovala 7. marca 2009 v čase 03:49:57 UTC (6. marca 2009 o 22:49 miestneho času) s nosnou raketou Delta II. V čase 04:47:27 UT bola sonda navedená na únikovú dráhu. Jej cieľom je heliocentrická dráha s podobnými parametrami, ako parametre obežnej dráhy Zeme okolo Slnka. 9. marca sonda prekročila obežnú dráhu Mesiaca a 8. apríla bol odhodený tubus ďalekohľadu. Ukončenie technických skúšok a zahájenie vedeckého programu observatória sa plánuje na 7. máj 2009.[2] Priebeh misie riadi Laboratórium prúdového pohonu.

Pomenovanie dostal po Johannesovi Keplerovi, nemeckom astronómovi, ktorý ako prvý sformuloval zákony obehu planét okolo Slnka platné dodnes.

Kozmické observatórium Kepler pátra po exoplanétach opakovanými pozorovaniami vyše 150.000 hviezd v oblasti oblohy, kde sa stýkajú súhvezdia Labuť, Lýra a Drak. Deje sa to sledovaním takzvaných tranzitov, čiže prechodov planét – z nášho pohľadu – pred kotúčom materskej hviezdy. Na potvrdenie existencie planéty treba aspoň tri pozitívne signály.

Začiatkom roku 2012 takto bolo potvrdených 33 pôvodne kandidátskych planét objavených observatóriom Kepler. V roku 2013 je to už 105. „Analýza čoraz rozsiahlejších období údajov získaných observatóriom Kepler odhaľuje menšie planéty na dráhach s dlhšou dobou obehu – dráhach podobných zemskej. Teraz už to nie je otázka, či objavíme skutočnú analógiu Zeme, ale kedy ju objavíme,“ povedal Steve Howell, vedecký vedúci projektu Kepler v NASA Ames Research Center.

Kozmické observatórium Kepler je desiata misia z programu NASA Discovery. Údaje o ním objavených explanétach respektíve kandidátoch na exoplanéty sú voľne prístupné na internetovej adrese http://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/index.html.

Celkové informácie o misii Kepler na http://www.nasa.gov/kepler.

Zdroj: Zdeněk Urban, Aktuality.sk, Komuniké NASA Jet Propulsion Laboratory

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. NASA Retires Kepler Space Telescope, Passes Planet-Hunting Torch [online]. nasa.gov, [cit. 2018-10-31]. Dostupné online.
  2. http://www.lib.cas.cz/space.40/INDEX1.HTM

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]