Ketolátka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ketolátky: acetón, acetoacetát a β-hydroxybutyrát.

Ketolátky sú látky produkované z mastných kyselín v pečeni. Ketolátky sú zdrojom energie v prípade, že iné zdroje (napríklad glukóza) nie sú dostupné, a to hlavne počas hladovania, nedostatku sacharidov v strave, pri intenzívnom cvičení alebo diabete.

Medzi ketolátky patria acetoacetát (kyselina acetyloctová), hydroxybutyrát (kyseliny β-hydroxymaslová) a produkt rozkladu acetoacetátu, acetón.[1] Tieto látky sú vo vode rozpustné a obsahujú ketónovú skupinu. V pečeni sa tvoria z acetyl-CoA. Acetoacetát vzniká syntézou dvoch jednotiek acetylkoenzýmu A. Hydroxybutyrát vzniká redukciou acetoacetátu a acetón vzniká dekarboxyláciou acetoacetátu. Proces syntézy týchto látok sa nazýva ketogenéza. Pri nedostatku iných zdrojov energie je možné tieto látky rozložiť v procese zvanom ketolýza a vznikajúci acetyl-CoA sa potom využíva pomocou citrátového cyklu, čím sa z ketolátok získava energia.

Pri neliečenej (alebo nedostatočne liečenej) cukrovke je pacient v konštantnom stave hladovania, takže jeho telo produkuje ketolátky ako zásobu energie. Acetoacetát spontánne degraduje na acetón, čo je cítiť v moči pacienta (ketonúria) i dychu.[2] Podľa toho sa kedysi odhaľovali prípady cukrovky. Prítomnosť acetónu v dychu možno využiť ako biomarker pre zistenie cukrovky.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Encyclopaedia Beliana [online]. Bratislava: Slovenská akadémia vied, [cit. 2021-02-10]. Dostupné online.
  2. KEY, Alyson Powell. What Is Acetone Breath, and What Does It Have to Do With Diabetes? [online]. WebMD, [cit. 2022-09-04]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. WANG, Zhennan; WANG, Chuji. Is breath acetone a biomarker of diabetes? A historical review on breath acetone measurements. Journal of Breath Research, 2013-08-20, roč. 7, čís. 3, s. 037109. Dostupné online [cit. 2022-09-04]. ISSN 1752-7155. DOI10.1088/1752-7155/7/3/037109.