Ketolátka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ketolátka je látka produkovaná z mastných kyselín v pečeni. Je zdrojom energie v prípade, že iné zdroje (napríklad glukóza) nie sú dostupné, a to hlavne počas hladovania, nedostatku sacharidov v strave, pri intenzívnom cvičení alebo diabete.

Medzi ketolátky patria acetoacetát (kyselina acetyloctová), hydroxybutyrát (kyseliny β-hydroxymaslová) a produkt rozkladu acetoacetátu, acetón.[1] Tieto látky sú vo vode rozpustné a obsahujú ketónovú skupinu. V pečeni sa tvoria z acetyl-CoA. Acetoacetát vzniká syntézou dvoch jednotiek acetylkoenzýmu A. Hydroxybutyrát vzniká redukciou acetoacetátu a acetón vzniká dekarboxyláciou acetoacetátu. Proces syntézy týchto látok sa nazýva ketogenéza. Pri nedostatku iných zdrojov energie je možné tieto látky rozložiť pomocou citrátového cyklu a tak z nich získať energiu.

Pri neliečenej (alebo nedostatočne liečenej) cukrovke je pacient v konštantnom stave hladovania, takže jeho telo produkuje ketolátky ako zásobu energie. Acetoacetát spontánne degraduje na acetón, čo je cítiť v jeho moči (ketonúria) i dychu. Podľa toho sa kedysi odhaľovali prípady cukrovky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Encyclopaedia Beliana [online]. Bratislava: Slovenská akadémia vied, [cit. 2021-02-10]. Dostupné online.