Khmérčina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Khmérčina
(ភាសាខ្មែរ)
ŠtátyKambodža, Thajsko, Vietnam
RegiónJuhovýchodná Ázia
Počet hovoriacichokolo 15 miliónov
KlasifikáciaAustroázijské jazyky
Písmokhmérske písmo
Postavenie
Úradný jazykKambodža Kambodža
Jazykové kódy
ISO 639-1km
ISO 639-2khm
ISO 639-3khm
Wikipédia
Adresakm.wikipedia.org
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
Mapa približného rozšírenia khmérskych dialektov

Khmérčina alebo kmérčina[1] je jazyk Khmérov a úradný jazyk Kambodže.[2] Je to druhý najvýznamnejší jazyk austroázijskej rodiny (po vietnamčine). Je materinským jazykom asi pre 85 % obyvateľov Kambodže[3] a používajú ho aj menšiny v Thajsku a Vietname.

Khmérske nápisy na stene chrámu Angkór Vat

Pri nárečiach sa rozlišuje severozápadná a juhovýchodná skupina, no líšia sa medzi sebou len minimálne. Na literárny jazyk mali výrazný vplyv jazyky sanskrit a páli.

Písmo[upraviť | upraviť zdroj]

Khmérsky nápis na tabuľke pred budovou kambodžského veľvyslanectva v Berlíne
Spoluhlásky khmérskej abecedy

Jazyk má starú literárnu tradíciu. Už od siedmeho storočia sa zapisoval khmérskym písmom. Ide o písmo indického pôvodu,[2] odvodeného od písma boromat, ktoré sa vyvinulo z pálíjskeho písma.[3]

Gramatika[upraviť | upraviť zdroj]

Khmérčina je značne analytický jazyk. Sufixy a infixy sa zachovali len v niektorých slovách zo starej khmérčiny a prefixy tiež nie sú veľmi časté. Prevládajúci slovosled je podmetprísudokpredmet. Pri podstatných menách sa nerozlišujú rod a číslo ako gramatické kategórie. Prízvuk býva na poslednej slabike slova.[3]

Číslovky[upraviť | upraviť zdroj]

Khmérske číslice

Číslovkový systém starej khmérčiny bol založený na päťkovom princípe,[3] čo vidno aj v dnešnom jazyku. Číslovky 6 až 9 sa tvoria od výrazu pre číslovku 5 (šesť je doslova „päť jeden“, sedem – „päť dva“...). Khmérske písmo má svoje vlastné číslice.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené čísla 1 – 10 v arabských a khmérskych čísliciach, ich názov v khmérčine a výslovnosť v IPA.

1 មួយ /muəj/ 6 ប្រាំមូយ /pram muəj/
2 ពីរ /piː/ 7 ប្រាំពីរ /pram piː/, /pram pɨl/
3 បី /ɓəːj/ 8 ប្រាំបី /pram ɓəːj/
4 បួន /ɓuən/ 9 ប្រាំបួន /pram ɓuən/
5 ប្រាំ /pram/ 10 ១០ ដប់ /ɗɑp/

Číslovky sa nespájajú s podstatnými menami priamo, ale pomocou numeratívov (klasifikátorov).[3] Tento systém je pomerne zložitý. Existujú napríklad numeratívy pre bežných ľudí (នាក់ – nĕək), rešpektované osoby (រូប – rūp), stromy a podlhovasté predmety (ដើម – daəm)...

Slovná zásoba[upraviť | upraviť zdroj]

Slovná zásoba obsahuje výpožičky zo sanskritu, pálíjskych jazykov, tajských jazykov, čínštiny a vietnamčiny. Počas francúzskej nadvlády v Kambodži (1863 – 1953) mala na khmérčinu značný vplyv aj francúzština.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slovenské slovníky
  2. a b Malá slovenská encyklopédia. [s.l.] : Encyklopedický ústav Slovenskej akadémie vied, 1993. 822 s. ISBN 9788085584127.
  3. a b c d e f GENZOR, Jozef. Jazyky sveta: história a súčasnosť. 1. vyd. Bratislava : Lingea, 2015. 686 s. ISBN 978-80-8145-114-0. S. 379 – 380.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Khmérčina