Kilmara

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kilmara
Kilmara počas vystúpenia.jpg
Základné informácie
Pôvod Barcelona, Španielsko
Žáner(-re) Power metal, Melodic metal
Pôsobenie 2003 - súčasnosť
Vydavateľstvá Sony Music
Webstránka kilmara.com
Členovia skupiny:
Daniel Ponce
Jonathan Portillo
Miguel Laise
Didac Pla
Javier Morillo
Bývalí členovia
Salvador Perez
Jose Sebasstian
Jose “Johanson” Castillo
Raúl Ruiz
Christian Wolfgang Kohl
Kike Torres

Kilmara je španielska melodic/power metalová kapela. Vznikla v roku 2003 v Barcelone.

O kapele[upraviť | upraviť zdroj]

Kapela pôvodne niesla názov Jadde, ale po vydaní prvého dema sa ku kapele pridal nemecký spevák Christian „Wolf“ Kohl a čoskoro sa s pomocou jeho vízie smeru kapela premenovala na Kilmara a pod týmto menom vydala svoje druhé demo v roku 2004.

Nemec Christian Kohl mal pôvodne spievať všetky piesne v španielčine, lenže kvôli vyšším šanciam na úspech a popularitu vo svete sa kapela rozhodla prejsť na texty písané v angličtine, ktoré píše Christian „Wolf“ Kohl. Hudba je prevažne komponovaná gitaristom Jonathanom Portillom. Toho v kapele sprevádza na gitare aj Kirk Torres a na basgitare Raúl Ruiz. Za bicími sedí Javier Morillo.

V roku 2015 kapela prešla viacerými zmenami čo sa týka zostavy. Najskôr kapelu opustil basgitarista Raúl Ruiz, ktorý bol v krátkej dobe nahradený Didacom Plom. V októbri však kapelu opustil spevák Christian Kohl. Ten svoj odchod odôvodnil množstvom práce, ktorú mal popri fungovaní v kapele. Hľadanie nového člena však zabralo o dosť viac času ako hľadanie náhrady na basu za Raúla Ruiza. Bol ohlásený konkurz na nového speváka a začiatkom decembra Kilmara zverejnila ako jej nového člena pôvodom Američana Daniela Ponceho.

V roku 2016 sa Kilmara poprvýkrát ukázala v strednej Európe, a to konkrétne na festivale More Than Fest vo Zvolenskej Slatine.

Nasledujúci rok došlo k ďalším personálnym zmenám v kapele. Gitarista Kike Torres ohlásil odchod z kapely. Jeho miesto bolo nahradené Miguelom Laisem.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Hunting Dreams[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý album vznikol v roku 2007 a niesol názov Hunting Dreams. Obsahuje desať piesní, všetky naspievané v angličtine. Album bol produkovaný kapelou a taktiež gitaristom Rolffom Munkesom, známym s kapiel Empire, Majestyc, Razors Blade atď. Album vzbudil veľký ohlas v Španielsku a v istej miere aj v zahraničí a priniesol kapele kontrakt so štúdiom Maldito Records, pod ktorého záštitou bol vydaný ich ďalší album.

Don’t Fear The Wolf[upraviť | upraviť zdroj]

Album Hunting Dreams priniesol do metalového sveta hudbu s veľkým potenciálom na úspešnú budúcnosť a priaznivý vývoj, lenže jej najväčším nedostatkom bola kvalita nahrávok, o ktorú sa staral Rolff Munkes, preto sa už na vzniku druhého albumu nepodieľal a v produkcii a mixe ich ďalšieho albumu, nesúceho názov Don’t Fear The Wolf, ho nahradil Roland Grapow, ex-gitarista legendárnej power metalovej kapely Helloween a zakladateľ ďalšej známej kapely Masterplan. Vďaka jeho bohatým skúsenostiam zozbieraných za dlhé roky roky pôsobenia v hudobnom priemysle vyšiel album Don’t Fear The Wolf vo vysokej hudobnej kvalite, ktorá sa výrazne líši od kvality nahrávok na albume Hunting Dreams. Obsahuje trinásť piesni, pričom na piesni „The dark inside - Show me the way“ si strihol sólo aj Roland Grapow. Album bol nahrávaný v roku 2010 v Grapow Studios vo Zvolenskej Slatine na Slovensku a o jeho vydanie sa postarala spoločnosť Sony Music. Posledná pieseň na albume „Ďakujem Castle“ je podľa slov kapely „holdom Slovensku“.

„Titul je holdom Slovensku! Prvé slovo, ktoré sme sa tam naučili a počuli, bolo „Ďakujem“ a k tomu sme pripojili slovo „Castle“, kde sme museli vyjadriť obrovskú vďačnosť tejto zemi.“ - Jonathan Portillo.

Love Songs And Other Nightmares[upraviť | upraviť zdroj]

Tretí album nesúci názov Love Songs And Other Nightmares vznikol v roku 2014 a obsahuje dvanásť piesni, ktorým kráľuje skladba „Cold Rain“. Na produkcii a výrobe albumu sa znova podieľal Roland Grapow, ktorý na album taktiež prispel tentokrát svojimi vokálami. Okrem neho sa na vzniku albumu podieľalo mnoho iných hudobníkov, ako napríklad Dave Imbernon, Javier Rubio, Pilar Villatobas, Sergio Rubio a David Muñoz.

Album Love Songs And Other Nightmares zaznamenal zo všetkých troch albumov najväčší úspech a kapela sa vďaka nemu konečne dočkala prielomu na európskej a medzinárodnej úrovni.

Across The Realm of Time[upraviť | upraviť zdroj]

Štvrtý štúdiový album Kilmary vyšiel na jeseň roku 2017. Produkčne ho opäť zastrešil Roland Grapow z Grapow Studios a bol vydaný vydavateľstvom ROAR! Rock of Angels Records. Pred začatím nahrávania došlo v kapele k personálnym zmenám, keď Kilmaru opustil gitarista Kike Torres a nahradil ho argentínsky gitarista Miguel Laise.

Album Across The Realm of Time obsahuje 10 piesní, na ktorých sa podieľali aj umelci z iných kapiel. Piesni „I Shall Raise Again“ svoje vokály poskytla česká speváčka Viktorie Surmøvá. Na piesni „Principles of Hatred“ sa podieľal hrou na klávesy Jordi Longán (ex-Ipsilon) a gitarové sólo v piesni „My Haven“ zahral Roland Grapow (Masterplan, ex-Helloween).

K piesni „Out From the Darkness“ vydala Kilmara aj hudobný videoklip.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]