Kim Ki-dok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kim Ki-dok (김기덕)
juhokórejský herec, producent a režisér
Kim Ki-dok
Narodenie20. december 1960 (59 rokov)
Ponghwa-gun, Kjongsang-do, Kórejská republika
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Kim Ki-dok

Kim Ki-dok alebo Ki-dok Kim (kór. 김기덕, iný prepis: Kim Ki-duk) je juhokórejský herec, producent a režisér. Za jeho podstatné filmárske umenie je považovaný talent na pôsobivé zábery a schopnosť tvoriť pútavé príbehy takmer bez dialógov. Za svoje filmy získal množstvo medzinárodných ocenení.

Biografia[upraviť | upraviť kód]

Ki-dok Kim sa narodil 20. decembra 1960 v juhokórejskej Ponghwe (봉화), v provincii Kjongsang (경상). V roku 1969 sa rodila presťahovala do hlavného mesta Soul (서울), kde Kim študoval poľnohospodársku školu. V období 19801985 slúžil v námornej pechote, ďalšie dva roky strávil v kostole. V rokoch 19901992 študoval vedu o umení vo francúzskom Paríži.

Debutový film Crocodile natočil v roku 1996. Film vypráva o mužovi žijúcom v Soule na brehu rieky Han-gang, ktorý zachráni ženu pred samovraždou, následne ju zneužíva. Medzi nimi sa vyvinie zvláštny vzťah. Film bol uvedený na medzinárodnom filmovom festivale v Pusane a pomohol odštartovať Kimovu medzinárodnú kariéru.

Prvý kontakt Kima s českým publikom bol v roku 1998, kedy sa jeho v poradí tretia snímka s názvom Modrá brána premietal na medzinárodnom filmovom festivale v Karlovych Varoch.

O štyri roky neskôr (2002) získal v Karlovych Varoch cenu FIPRESCI za film Pobrežná hliadka. V roku 2004 získal dve ceny pre najlepšieho režiséra na dvoch rôznych filmových festivaloch. Zlatého leva na medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne za film Samaritánka a cenu za snímku 3-iron na filmovom festivale v Benátkach.

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kim Ki-dok

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kim Ki-duk na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).