Kit Harington

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kit Harington
Celé menoChristopher Catesby Harington
Narodenie 26. december 1986 (37 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec
Roky pôsobenia2008 – súč.
Oficiálna webstránkakitharington.com

Christopher Catesby "Kit" Harington (* 26. december, 1986, Londýn, Spojené kráľovstvo) je britský herec. Preslávil sa rolou Jona Snowa, hlavnej postavy z HBO fantasy seriálu Hra o tróny. Hral hlavnú rolu Alberta Narracotta v divadelnej hre Vojnový kôň z produkcie West End. Taktiež stvárnil hlavnú postavu Mila vo filme Pompeje (2014).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Londýne ako druhý syn Debory Jane Catesbyovej, bývalej scenáristky a učiteľky kreatívneho písania na Birmingham University a Davida Richarda Haringtona, ktorý je majiteľom kníhkupectva. Bol pomenovaný po anglickom dramatikovi Christopherovi Marloweovi. Má skoro o tri roky staršieho brata Johna.

O herectvo sa začal zaujímať v relatívne mladom veku, aj keď spočiatku chcel byť kameramanom alebo žurnalistom. Jeho matka ho so sebou zvykla brávať do divadla, a tak sa jeho láska k herectvu ešte viac prehĺbila.

V jedenástich rokoch (1997) sa spolu s rodinou odsťahoval do Worcesteru. Naspäť do Londýna sa presťahoval v osemnástich. Kit navštevoval základnú školu Southfield od roku 1992 do roku 1998. Po dokončení školy začal navštevovať Chantry High School v Martley až do roku 2003. Od 2003 do 2005 študoval drámu a herectvo na Worcester Sixth Form College. Na škole maturoval z odboru rečníctva a drámy v roku 2008.

Aristokratický pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Kitov otec pochádza z prominentnej rodiny s rodokmeňom plným barónov, lordov, vojvodov a grófov, siahajúcim až do roku 1500. Väčšina z jeho predkov bola anglického pôvodu, no niektorí z nich pochádzali aj zo Španielska, Škótska, Írska, Walesu a Francúzska. Haringtonovi prarodičia z otcovej strany boli John Charles Dundas Harington (syn sira Richarda Haringtona, 12. baroneta a Selin Louisy Grace Dundas) a Lavender Cecilia Denny (dcéra Ernesta Wriothesleyho Dennyho a Lois Marjorie Legge). Prarodičia z matkinej strany boli Maurice William Catesby (syn Williama Charlesa Catesbyho a Gladys Lilian Florence Bascomb) a Philippa M. Evans.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ešte počas štúdia na Worcester Sixth Form College v roku 2008 dostal Harington hlavnú rolu Alberta Narracotta v hre War Horse (Vojnový kôň) z produkcie West End v Oliver Theatre a New London Theatre. Hra získala dve Oliver Awards, za ktoré Kit dostal mnoho uznania. Neskôr, v roku 2010, bol obsadený v druhej divadelnej hre Posh ako Ed Montgomery v Royal Court Theatre.

Prielom v jeho kariére nastal, keď prijal jednu z hlavných rolí, a to rolu Jona Snowa v HBO fantasy seriáli Game of Thrones (Hra o tróny), ktorý je založený na knižnej sérií Pieseň ľadu a ohňa od George R. R. Martina. Kvôli úlohe Jona si Kit musel zlepšovať svoje zručnosti s mečom a nechať narásť dlhšie vlasy. Seriál debutoval v apríli 2011 a okamžite sa stal hitom – finále 1. série presiahlo 5 miliónov zhliadnutí. Game of Thrones získal pozitívne recenzie a bol obnovený aj v 2. sérii.

V roku 2012 si zahral vo filme Návrat do Silent Hill 3D. Zahral si aj Mila vo filme Pompeje, ktorý mal premiéru v 2014. V tom istom roku takisto prepožičal svoj hlas darebákovi Eretovi, postave z pokračovania animovaného filmu Ako si vycvičiť draka 2.

Okrem toho, že sa Kit objavil aj ako Billy Bradley v pripravovanom filme Siedmy syn, ktorý vyšiel v 2014, hral rolu milostného záujmu hlavnej postavy, Rolanda Leightona, vo filme Testament of Youth, ktorého premiéra bola v roku 2014.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Film Rola Poznámky
2011 Game of Thrones Jon Snow TV seriál
2012 Návrat do Silent Hill 3D Vincent
2014 Ako si vycvičiť draka 2 Eret dabing
2014 Spooks: The Greater Good Will Crombie
2014 Pompeje Milo
2014 Siedmy syn Billy Bradley
2014 Testament of Youth Roland Leighton

Divadlo[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Hra Rola Poznámky
2008 – 2009 Vojnový kôň Albert Narracott Olivier Theatre and New London Theatre
2010 Posh Ed Montgomery Royal Court Theatre

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kit Harington na anglickej Wikipédii.