Klamári

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Klamári
Slovenský názov Klamári
Originálny názov Lie to Me
Produkcia
Vysielanie
Pôvodné

Klamári (orig. Lie to Me, česky Anatomie lži) je americký televízny seriál. Dr. Cal Lightman (Tim Roth) a jeho kolegovia v Lightman Group prijímajú úlohy od tretích strán (obyčajne miestni a federálni presadzovatelia práva) a pomáhajú pri vyšetrovaní. Pri pátraní používajú metódy aplikovanej psychológie, tj. výrazov na tvári, hlasu a pohybov, a to prostredníctvom Facial Action Coding System.

Herci a obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tim Roth ako Dr Cal Lightman, je psychológ s odbornými znalosťami reči tela a zakladateľ Lightman Group, súkromnej spoločnosti, ktorá pôsobí ako nezávislá inštitúcia, pomáhajúca pri kriminálnom vyšetrovaní pomocou aplikovanej psychológie. Je rozvedený a so svojou ex-manželkou majú dospievajúcu dcéru. Hlboko sa zaujíma o Gillian Fosterovú. Jeho matka spáchala samovraždu, keď bol ešte mladý, a to bola udalosť, ktorá ho viedla k objavovaniu a skúmaniu mikrovýrazov. Existuje dôkaz, že bol zapletený s britskou tajnou službou.
  • Kelli Williamsová ako Dr. Gillian Fosterová, Lightmanova kolegyňa a spolupracovníčka v Lightman Group.
  • Brendan Hines ako Eli Loker, pôvodne zamestnanec Lightman Group. Loker je akademicky vzdelaný a získal svoje zručnosti vo „čítaní“ ľudí prostredníctvom praxe.
  • Monica Raymundo ako Ria Torresová, zamestnankyňa Lightman Group, a chránenec Dr. Lightmana. Torresová bola ako dieťa zneužitá. Hoci je talentovaná a lojálna, chýba jej vysokoškolské vzdelanie a občas nechá svoje emócie príliš ovplyvňovať svoj úsudok. Má nevlastnú sestru, ktorá je vo väzení pre mladistvých.
  • Hayley McFarlandová ako Emily Lightmanová, Calova dospievajúca dcéra. Je v spoločnej starostlivosti rodičov. Mala niekoľko milencov, a preto ju otec často kontroluje. Aj keď sa niekedy dostane do problémov a otec ju pre jej sexuálnu aktivitu nemá veľmi rád, je všeobecne veľmi dobre vychovaná.
  • Mekhi Phifer ako Ben Reynolds, FBI agent, ktorý je priradený a pomáha v Lightman Group pri vyšetrovaniach, ktoré potrebujú ozbrojenú pomoc a praktické postrehy. Reynolds nie vždy súhlasí so spôsobmi Lightmana, ale stojí za nimi väčšinu času.

Slovenská premiéra[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál mal na Slovensku premiéru 30. septembra 2010 o 22.15 na TV JOJ.