Kleinwalsertal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Poloha Kleinwalsertalu v rámci Rakúska
Pohľad do údolia Kleinwalsertal

Kleinwalsertal je údolie v Rakúsku, administratívne obec Mittelberg. Je to rakúska kvázi-enkláva, ktorá prináleží k spolkovej krajine Vorarlbersko a k okresu Bregenz.

Základné údaje:

  • Rozloha: 96,82 km²
  • Počet obyvateľov: 4 929 (r. 2004)
  • Hustota zaľudnenia: 51 obyvateľov/km²
  • Geografická poloha: 47° 20' 34 s. g. š., 10° 10' 03 v. g. d.

15 km dlhé údolie Kleinwalsertal (Kleines Walsertal) juhozápadne od Oberstdorfu v nemeckom Bavorsku, zahŕňa obce Riezlern, Hirschegg a Mittelberg s osadou Baad. Územie síce netvorí enklávu v pravom zmysle slova, avšak v dôsledku geografickej izolovanosti. Kým politická hranica leží na severe na tzv. Walserschanz, tak prírodná hranica prebieha po horských hrebeňoch, čím virtuálne oddeľuje Kleinwalsertal od zvyšku Rakúska. Na východe a juhovýchode je územie ohraničené Lechskými Alpami, na severe a západe sa otvárajú Vorarlberské a Švábske predhorské pláňavy. Najvyšším bodom územia je Grosser Widderstein (2 536 m n. m.), ktorý leží na južnej hranici. Kleinwalsertal tvoria v podstate dve paralelne prebiehajúce údolia, Breitach (v ktorom sa nachádza ťažisko osídlenia) a Schwarzwasser (neobývaná alpská krajina). Tri spomenuté obce formujú mikroregión pomenovaný podľa najstaršieho osídlenia v údolí – Mittelberg, kde sídlia aj samosprávne orgány.

Z roku 1302 pochádza nápis na stene kostola v Mittelbergu a spomína prvých osadníkov v Breitachskom údolí. Boli nimi švajčiarski roľníci z kantónu Wallis, ktorí prišli cez alpské priesmyky z Tannbergu. Osídlili do tých čias neobývané a husto zalesnené údolie Vorarlberska, ktoré bolo súčasťou poľovných revírov švábskych šľachticov z Rettenbergu. V roku 1451 knieža Siegmund Tirolský pripojil územie k Rakúsku. V rokoch 15631806 malo územie vlastný súd. Zmluvou z 1. mája 1891 sa Kleinwalsertal stal ekonomickou enklávou Nemecka, avšak aj naďalej zostal teritoriálnou súčasťou Rakúska. Až v roku 1903 začala výstavba cestného spojenia z nemeckého Oberstdorfu. Po 2. svetovej vojne tu vzniklo vyhľadávané stredisko zimných športov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]